Ai o idee care poate schimba lumea?

Daca da, atunci Tech School este locul unde ideea ta poate prinde forma!

Noile tehnologii revolutionare nu se inventeaza intr-o secunda. Dar sunt imaginate intr-o clipa in care mintea zboara dincolo de posibil. In acest spirit este Tech School. De la inspiratie la imaginatie ajungi cu viteza ideii. Iar Tech School este locul unde ideea ta poate prinde viata!

 Pe scurt, Tech School este un proiect national pe teme de tehnologie si stiinte exacte initiat la care pot participa elevi de gimnaziu sau liceu cu varste cuprinse intre 11 si 19 ani. Daca vrei sa te implici, tot ce trebuie sa faci pentru a inscrie o idee de proiect pe platforma este sa iti creezi un cont si sa inscrii ideea ta de proiect. Inscrierea se face online aici. Competitia ideilor de proiecte Tech School se desfasoara in perioada 18 iunie – 31 noiembrie 2012, ora 24:00. Perioada de inscriere pentru Tabara Tech School este 18 iunie – 27 iulie 2012.

Premiile sunt cu adevarat tentante. Vor fi oferite 3 granturi in valoare totala de 15.000 de euro pentru implementarea ideilor de proiecte castigatoare, iar la acestea se adauga si un Premiu Special din partea juriului, ce consta in participarea castigatorului la NASA Space Summer Camp 2013 (cu toate cheltuielile asigurate).

Pe platforma TechSchool.ro ai atat de multe surse de inspiratie si resurse, incat iti va fi mai usor ca niciodata sa-ti vezi ideea conturata si, de ce nu, implementata. De la descoperiri si inventii noi din tehnologie la tutoriale din cele mai cool domenii ale viitorului precum programarea web, robotica sau astrofizica si pana la star-uri din stiinta care iti povestesc despre proiectele lor si care te ajuta si te inspira pentru ca ideile tale pot schimba cu adevarat lumea!

Exploreaza Tech School pentru a descoperi cea mai cool platforma care te va ajuta sa te indragostesti de tehnologie.

Ideea ta poate ajunge pana la stele si inapoi!

Alexandra - TPU

31 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Reinceperea de la 0 prin crearea pamantului si a omului cum a facut Dumnezeu inainte.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Dar nu pot s-o spun aici, pentru ca as fi acuzata de discriminare.

| bogdanlex a răspuns (pentru ardnaxur1961):

De accord cu tine in privinta asta, dar sunt mai multe treburi care trebuiau rezolvate de multbig grin

| Si_Maria_Radu_1987 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Carer este scopu la intrebare?

| Vizitiul a răspuns:

Numai idei care SIGUR (nu doar poate) schimba lumea...

| Laurentiuuu a răspuns:

Sa dispara planul marhal a Americii care controleaza lumea,ca si cel din timpul razboaielor mondiale ale Germaniei, dar acum si Rusia pare ca ar avea influente peste tot in lume, datorita bogatiilor tarii. (gaz, suprafata, populatie)

| Queensway a răspuns:

Cartofi prajiti cu topping de ciocolata laughing)

| BlackRoseMary a răspuns:

DEci, sa se treaca la troc, pentru. cei carora nu le-a placut istoria sa se faca schimbul in natura. Tu-mi da-i haine, eu telefoane. Am rezolvat problema sarac-bogat. Apoi, sa ne nastem invatati, ca sa nu mai pierdem un sfert din viata prin facultati. Next...holograma sa fie lumea viitorului. TV-ul sa iasa din masa. Momentan atat, daca mai vine ceva, va anunt

| denistttt a răspuns:

Jos Basescu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau sa patentez urmatoarele chestii, ce vor schimba universul:
1. Torpedoul de masina cu platforma de poseta. Nu exista la ora actuala nici o masina la care sa iti asezi poseta pe bord cum trebuie.
2. Un app de android conectat la GPS, care sa faca urmatoarele lucruri automat, functie de locatia ta: sa lase capacul la WC cand iesi din baie, sa stinga focul de la aragaz cand iesi din bucatarie, sa ude florile cand esti plecat din localitate, sa te treaca automat pe modul "invisible" cand intra sefii si colegii de birou online.
3. O masina de intins rufe pe sarma, direct din masina de spalat, cu programe de detectare ploaie si fum de gratare, avandca reactie colectarea rufelor automat, eventual o extensie care sa le si calce si impacheteze. Inca ma straduiesc sa gasesc un mod de a detecta si cupla ciorapii doi cate doi.
4. O telecomanda de TV cu aparat de barbierit incorporat, pentru mine, si o telecomanda de TV cu telefon, set de machiaj si sistem radar de parcare automata la locul ei, pentru nevasta-mea.
5. O tastatura de computer cu comanda vocala, cam ca pianinele mecanice de pe vremuri. Eu sa tip la ea cu cafeaua intr-o mana, si cu tigara in ailalta, si ea sa tasteze corect ce vreau eu sa scriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da. Dar nu pot spune, n-as mai lua premiul Nobel, mi-ar fura altii ideea happy

| klau95 a răspuns:

Si credeti ca daca iti spui parerea aica se va face vreo schimbare?
Sper sa se infiinteze politia veterinara in Romania sa nu se mai maltrateze animalele cu dispret si in bataie de joc.
Cine ureste animalele sa se puna in locu lorhappy

| strawberry03 a răspuns:

Lumea ar fi cu siguranta altfel daca oamenii ar trai conform Scripturilor! Daca ar respecat Biblia, pe Dumnezeu si ar face ceea ce spune El sa facem. Dar asta ar insemna o lume perfecta, ceea ce nu va exista deocamdata. Dar intr-o buna zi va fi si asta!happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru strawberry03):

rolling on the floor rolling on the floor
Deci 6: as vrea sa mai inventez un portal mobil, pe care sa il pot agata pe blat duminica de usa bisericilor, si sa-i teleportez pe enoriasi dupa cum urmeaza: pe crestini intr-o moschee, pe mulsumani intr-o sinagoga, si pe evrei la un ONG gen Caritas.

| strawberry03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi o lume minunata daca nu am mai face diferentele si nu am mai avea prejudecati unii fata de altii!winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru strawberry03):

Taci, ca te teleportez in Myanmar.

| strawberry03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu ma intereseaza cat de inteligent esti sau vrei sa pari. Eu mi-am spus parerea. Tu nu prea ai inteles rostul cuvintelor mele, e problema ta! Si cei ca tine ar trebui sa se uite mai intai la ei insisi, apoi sa comenteze fara vreun rost!winking

| Hirako a răspuns (pentru strawberry03):

Inainte de a schimba lumea trebuie sa te schimbi pe tine! " Ar trebui ca toti sa ne schimbam in asa fel incat sa fim buni, frumosi, decenti si atenti cu toata lumea? Nu cumva asta ar face lumea un loc mult prea plictisitor? Toti asteapta persoana perfecta, dar, fara sa-si cunoasca propriile dorinte, nu au idee cum arata ea.

| cosmin1211 a răspuns:

O lume diferita ar fi daca am fi mai deschisi la minte si mai tolerabili, mai destepti si mai educati.O idee care ar putea schimba lumea ar fi o noua religie. O religie credibila, pe care sa o adopte toti, si care sa te indemne doar sa fii bun.Sa nu vada interesul nimanui, sa nu vada pe nimeni ca un creator, sa promoveze pacea si inteligenta si sa nu consume multe fonduri.

| yourFanta a răspuns:

Prea Multe de zis...

| RubyDonnahue a răspuns:

Daca nu sar mai face diferente intre oameni si fiecare om cu un trai decent ar da putinul care il are (atat cat poate) ar fi mai bine

| JeSuisAnonyme a răspuns:

Toti politicienii sa piarda si lumea sa fie la picioarele copiilior, ar fi o lume numa de electricitate, nu ati vedea un strop de iarba, si toate tricourile de pe lume ar avea Facebook pe ele... S-ar auzii muzica de dimineata pana seara si nu ar exista locuri de munca

| DannyNick a răspuns:

Daca s-ar trai dupa cum vrea si Dumnezeu atunci ar fi mult mai bine.

| OKMaui a răspuns:

As vrea sa existe cipuri cu inteligenta (artificiala) care se pot implanta pe creierul uman.

| Andrei500 a răspuns:

Dumnezeu! happy

| danyelos78 a răspuns:

Ne-ar fura altii ideea daca as spune-o dar va dau un indiciu "drepturi egale".

| Traian_6586 a răspuns:

Daca toata lumea s-ar concentra la ce trebuie sa faca ei si nu altii eu zic ca ar fi perfect ..Cheers

| mrcreeper525 a răspuns:

Fara scoalaaaaaaaaaaaa

| mrcreeper525 a răspuns:

Samsung galaxy s 3 pentru toata lumeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

| mrcreeper525 a răspuns:

Toti sa aiba 4 brate

| TiganCurat a răspuns:

Sa fugim pe luna sa scapam de scoalabig grin