| octa2021 a întrebat:

Ajuatati-ma.
Voi cum ati reusit sa invatati engleza?
Am nevoie urgent, un an am la dispozitie si trebuie sa o stiu măcar de nivel mediu.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din filme și seriale, cărți, bloguri, muzica. Apoi am început cu gramatica dintr-o carte și făceam exerciții pe net. Ideea este în felul urmator:în limba romana tu folosești zi de zi în jur de 1000 de cuvinte, cele mai uzuale, deci ți le scrii pe astea 1000 traduse în engleza și după ce le înveți pe astea zi de zi tot mai adaugi și altele, bine ar fi sa ai unde sa exersezi vorbitul ca sa nu le uiți. Succes!

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cumulat cu ce stiam si cu ce am invatat, ulterior, la scoala si la liceu, m-au ajutat foarte mult jocurile. Chiar daca scriu in engleza mai bine decat vorbesc, pot spune ca am ajuns la un nivel optim.

| August99 a răspuns:

Din seriale. am inceput sa ma uit la seriale de anul trecut din vara si engleza mea s-a inbunatatit considerabil. ma uitam cu subtitrare dar si ascultam ce spuneau

| Coloringthevoid a răspuns:

Urmareste seriale fara subtitrare.Chiar daca nu intelegi prima data o sa iti dai seama din context ce inseamna unele cuvinte si expresii.Scrie pe un carnet lucrurile invatate daca asta te ajuta.Citeste articole in engleza. Urmareste bloguri in engleza sau videoclipuri pe Youtube ale strainilor. Orice te-ar putea ajuta.