| 0m3d a întrebat:

Ajutor TPU.
Am si eu nevoie de ceva indrumari legate de reactiile redox la chimie straight face.
Cum se fac aceste reactii, am luni test si am ceva exercitii care se fac cu acest tip de reactii, dar problema este ca anul trecut cand le-am facut am lipsit, si nu mai am nici o idee cum se fac straight face (ar merge un exemplu)...

Va rog mult,
fundita happy

Răspuns Câştigător
| Maxiela a răspuns:

Oxido-reducerea (sau redox) este o reacție ce are loc cu transfer de electroni între speciile atomice. Substanțele ce prezintă proprietatea de a oxida alte substanțe se numesc agenți oxidanți sau simplu, oxidanți. Acestea îndepărtează electroni din alte substanțe. În mod similar, substanțele ce prezintă proprietatea de a reduce alte substanțe se numesc agenți reducători, sau simplu, reducători. Aceștia transferă electroni unei alte specii chimice. Oxidarea reprezintă cedare de electroni, iar reducerea decurge cu acceptare de electroni. Reacțiile redox au loc cu schimbarea numărului de oxidare a speciilor chimice implicate. Astfel, oxidarea decurge cu creșterea acestuia, iar reducerea are loc cu scăderea lui.
ex.alcooli primari – oxidare blanda
+ ( O ) + ( O )
CH3 – CH2 – OH CH3 – CH = O CH3 – COOH
etanol - H2O etanal acid etanoic (acetic)

+ ( O ) + ( O )
schema generala R – CH2 – OH R – CH = O R – COOH
-H2O

conditii – solutie diluata K2Cr2O7 si H2SO4
• solutia de dicromat de potasiu acidulata cu acid sulfuric nu scndeaza moleculele alcoolilor. In prezenta solutiei oxidante alcoolii primari se oxideaza la aldehide si la acizi.

2 răspunsuri:
| Maxiela a răspuns:

Oxidare energetica
conditii – KMnO4 si H2SO4
CH3 – CH2 – OH + 2(O) CH3 – COOH + H2O
etanol(alcool etilic) acid etanoic (acetic)
• agentii oxidanti mai energetici, cum este permanganatul de potasiu acidulata cu acid sulfuric, oxideaza alcooli primari.
funda? happy