| oana_1930 a întrebat:

Am 17ani si sunt in Italia obligata de mama mea.Eu vreau s plec in tara alaturi de baiatul ce il iubesc, el este major.Se poate intampla ceva grav daca plec? Pot apela la protectia copilului fara probleme? Ajutati-ma

13 răspunsuri:
| paramore a răspuns:

Nu e o idee buna chiar deloc.mai bine ast pn implinesti 18ani, cand iy faci? si asa nu ai probleme... dar app in it unde stai? ca si eu stau in italia

| paramore a răspuns:

Si dk v-ati logodit inseamna ca e ceva serios, asa ca o sa te astepte, nu te apuca d prostii

| kaya a răspuns:

Draga mea vorbeste cu mama ta nu ai ce sa faci trebuie sa te inteleaga nu poti pleca esti inca minora si are drept asupra ta, doar nu te tine sechestrata nu? Esti sigura ca asta vrei sa te duci in Romania? da poti apela la protectia copilului in cazul in care te tine sechestrata, in cazul in care te agreseaza, te bate sau iti face altceva. Nu ai pe nimeni in Romania? rude ceva care te pot ajuta?

| kaya a răspuns:

Inteleg ca iti iubesti prietenul dar atat timp cat esti minora nu poti face nimic, nu poti fugi pentru ca are drept asupra ta mama, tot ce poti face sa astepti sa implinesti 18 ani daca nu da in tine, daca nu te agreseaza nu poti apela la protectia copilului. Poti vorbi cu ea si sa ii explici sa nu mai tipe la tine, sa te lase linistita mai bine pana implinesti 18 ani poti munci ca sa nu mai stai si sa o mai auzi tipand din cauza fratelui mic, daca fugi risti probleme sa vina cu politia dupa tine si sa te aduca inapoi.Imi pare rau dar mai suporta putin pana faci 18 ani sad numai bine si nu iti pierde increderea ca va fi bine, soarele va rasari si pe strada ta si vei fi fericita alaturi de cel ce il iubesti.Nu dispera

| tyana a răspuns:

Eu o sa-ti dau un sfat de mama! Niciodata, absolut niciodata parintii nu vor raul copiilor lor. E vorba doar ca dorintele noastre pentru voi nu coincid cu ale voastre.Parintii tai isi doresc probabil sa iti termini scoala, sa faci o facultate sa te specialiezi intr-un domeniu, sa poti razbi mai usor in lumea de acum unde cu studii e greu sa iti gasesti un job, dar fara? Eu te sfatuiesc sa mai astepti un an macar! Devii majora, vezi cum decurge relatia si cu prietenul tau si atunci puteti face ce doriti.Nu te grabi sa iei o decizie pripita de dragul aventurii sau a dorintei de a demonstra ca poti sa te descurci si fara cei care ti-au dat viata.Fii cumpatata si inteleapta si ai rabdare!
In ceea ce priveste protectia copilului, tu nu poti apela la ei decat daca parintii sunt agresivi cu tine, violenti, daca dovedesti ca nu te ingrijesc sau(doamne fereste)au abuzat de tine.sadInsa ei pot apela la politie pentru ca tu esti minora si prietenul tau poate avea probleme! Gadeste-te bine, nu face vreo prostie! Daca vrei sa te ajutam suntem aici.Multa bafta.

| madagascar a răspuns:

Dupa 18 ani poti face ce vrei, pana atunci esti sub tutela mamei

| SexySpeed456 a răspuns:

Poti obtine drept de emancipare, adica sa iesi de sub tutela mamei si sa fii pe cont propriu, insa cred ca ar fi mai rau. Si ar trebui sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici ca in Romania este viata ta, nu in italia, si ca copilul ala este al ei nu al tau, ca sa ai grija de el.
Si nu are ce sa se intample grav daca pleci, te vor opri la controlul de bilete, unde iti cere si pasaportul si daca vede ca esti minora, iti cere un act, prin care atesta ca mama ta te lasa sa iesi din tara.
Dar daca pleci cu prietenul de capul tau cu masina, mai tarziu el va avea probleme cu legea.
Si mai e o solutie. Vorbesti cu mama ta sa acorde tutela ta mamei prietenului tau, dar asa ati fi frate si sora... straight face

| mayapop a răspuns:

Protectia copilului? Cred ca asta ar interveni doar in cazul in care mama ta te-ar tine sechestrata sau chestii din acestea grave. Ai doar 17 ani, eu zic sa iti vezi de scoala si sa va vedeti in vacante sau asa... dragostea adevarata la distanta rezistahee hee

| oana_1930 explică:

Ce sa fac. ajutati-ma?

| oana_1930 explică:

Da sunt sigura ca vreau s merg in romania, ne-am vazut de paste neam logodit.Aici mama imi zice s ma duc la munca sa o ajut si acum a mai facut un baiat si ma pune sa stau cu el. Tipa la mine ca daca i-am dat de mancare daca am avut grija de el.Nu mai pot.Va rog frumos ce pot sa fac.Credeti-ma nu mai pot

| oana_1930 explică:

Ajutati-ma spuneti-mi ce sa fac.Mama a mai facut un copil si ma pune s stau cu el.Se tipa la mine si ma urla ca daca a mancat daca am avut grija de el, nu mai pot nu stiu ce s mai fac. Ajutai-ma si p mine va rog din suflet.Sea acum sta cu un alt barbatu care a batut-oel nu ma suporta p mine.Acum de paste am fost acasa langa baiatul cel iubesc si totoul a fost asa de frumos si neam logodit si avem planuri mari. Vreau s fiu cu el, parintii lui sunt de acord cu toate.Va rog ajutati-ma.NU MAI POT CE S MAI FAC

| oana_1930 explică:

Ajutati-ma

| oana_1930 explică:

Paramore sunt din civitavecchia