| Tsunade99 a întrebat:

Am auzit ca daca bei prea multa cafea ti se cam opreste cresterea in inaltime, e adevarat?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă bei prea multă cafea crește tensiunea arterială, bătăile inimii sunt accelerate (tahicardie), dureri de cap, agitație, etc. dar nu împiedică creșterea în înălțime.
Sfatul meu este să nu consumi decât după 18 ani și atunci ocazional.
Pa, pa.

| GuitarCutie a răspuns:

Ma daca ai sub 18 ani nu e voie sa bei cafea(sau energizante ). Dupa 18 ani ti se cam opreste cresterea...Plus de ce iti trebuie cafea?

| Luvly a răspuns:

Hey!
Pai cam asta este motivul pentru care unele bauturi sunt interzise sub 18 ani.
Ti-se poate opreste cresterea ( in general ramai mai pitic)
La fel si tigarile, cunosc foarte multe persoane care fumeaza si au ramas pitice de inaltime.
De aceea este putin mai bine dupa 18 ani, desi nu fac bine la corp.
Pa, pa.

| seby_5040 a răspuns:

Da,cafeaua si energizantele