| TrendyHedgehog a întrebat:

Am crezut ca exista prieteni adevarati.Dar oare m-am inselat? Cea mai buna prietena a mea mi-a zis ca vara asta o sa be intalnim de o gramada de ori(trecem a 9 a si e de inteles).Dar acum o saptamana am intrebat-o daca vrea sa iesim si mi-a zis ca nu are chef,bla bla.Iar apoi,in aceeasi seara, intamplator am vazut pe facebook ca s-a dus cu alta fata la mall.Cand incerc sa vorbesc cu ea imi vorbeste in sictir si dupa imi zice niste scuze penibile ca sa poata pleca.Adica as fi crezut ca faptul ca ne vom desparti,pentru ca mergem la licee diferite, nu va conta.Adica,ar trebui sa conteze? Pur si simplu simt ca s-a distantat foarte mult.Ar trebui sa ii mai vorbesc? Sa o intreb de ce se comporta asa? Sau sa astept pana cand va vorbi ea cu mime?

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Pai cred ca si-a gasit alta gasca,alt grup,asa se pare. sad
Si da,faza e ca daca sunteti la licee diferite, probabil ca se va rupe relatia voastra, fiindca fiecare va fi cu treaba ei, isi va gasi prieteni, nu ii va mai pasa de tine. sad Dar nici tu nu trebuie sa te lasi.Ti-a intors spatele.Chiar daca v-ati inteles bine, in situatii ca asta trebuie sa lasati trecutul in spate si sa iti vezi de momentele actuale. Daca o vor abandona prietenele, sau daca va mai avea nevoie de tine, te va contacta cu siguranta candva, dar ai grija sa nu o faca pe INTERES! Bafta! :*

| Luiza45 a răspuns:

Cate odata trebuie sa lasi spatiu chiar daca doare. Daca iubesti un lucru da-i drumul daca se va intoarce a ramane dar daca nu nu mai are rost sa mai astepti.Un prieten e persoana care te cunoaste stie ce ai fost accepta ce ai devenit si cu blandete te lasa sa cresti in continuare. Tu esti o prietena adevarata.din pacate poate amica ta vrea altceva. Daca nu te asculta scrie pe o hartie ce simti si da i-o. E important sa stie ce simti. In plu tu nu esti prietena ei fiindca ea e prietena ta. esti prietena ei fiindca esti prietena ei.

| Roibu a răspuns:

Roibu Constantin raspunde
Poate ca daca nu ataraece-am si eu print-ro experienta asemanatoare nu raspundeam acestei intrebari:
Nu cred ca exista prietenie adevarata in aceasta lume.
In Ceasta lume priete sunt mai mult pe interes iar atunci cand nu ai s-a le mai dai isi ia singuri talpasita si cauta alte/ti prieteni/e mai instariti de pe care ce profita.
Eu nu stiu ce sa te sfatuiesc dar daca totusi va impacati eu nu iti recomand sa ai incredere deplina in ea.

| pix3L a răspuns:

Nu ii mai vorbi o vreme poate ca asa va vedea ca nu o mai bagi in seama si te va baga ea! Asa am facut si eu cu pietenul meu si a mers fundahappy

| EllyMelly a răspuns:

Buna... Am trecut si eu printr-o astfel de situatie, si stiu ca e foarte greu sa pierzi o prietena din cauza altor persoane. Acum ca va veti desparti si veti fi la licee diferite, relatia voastra va avea o ruptura foarte mare iar ce a fost cindva nu se va mai repeta. Te sfatuiesc sa stai deoparte o vreme, asa am facut si eu, iar dupa aceea singura venea la mine si mereu cind ii spuneam daca doreste sa iasa imi facea pe plac, pentru ca si-a dat seama ca nu a facut foarte frumos sa ma dea la o parte pe mine. Sunt sigura ca va veti impaca, dar sa tii minte: prietenii adevarati nu exista, evita discutiile mai personale si secretele pe care le ai, pentru ca nu stii cind poate va veni ziua cind te va trada.