| piovra a întrebat:

Am facut dragoste cu iubita mea a 2-a zi dupa menstruatie si mi s-a rupt prezervativul dar nu ejaculasem. Ea a luat Postinor 2 dupa 46 de ore de la contact. Este posibil sa mai ramana insarcinata? Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Stai liniștit, șansele de sarcină sunt nule!
Nu era nevoie să mai ia și pilula de urgență, deoarece nu intrase în perioada preovulatorie și tu nu ejaculase-i în interior.
Pilula de urgență poate fi administrată în maxim 72 de ore, dar este adevărat cu cât pilula se ia mai repede după contactul sexual neprotejat sau eșuat cu atât este mai sigur că femeia nu rămâne însărcinată.
A, și încă ceva, nu este obligatoriu ca o femeie să rămână însărcinată din primul contact sexual neprotejat
Pa, pa.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 46 de ore e cam mult, ceea ce creste riscul unei sarcini nedorite. Nu stiu in ce perioada a ciclului menstrual era iubita ta, fiindca a doua zi dupa menstruatie nu inseamna nimic. Trebuie sa ne spui a cata zi a ciclului, numarand din prima zi e sangerare.
Oricum, cel mai sigur ar fi sa intrebe ginecologul care i-a prescris Postinorul.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca a fost a doua zi dupa menstruatie, cred ca nu sunt probleme dar e bine de facut un test de sarcina dupa 21 de zile de la contactul sexual.

Laur
| Laur a răspuns:

Sansele sunt infime pentru ca sunt combinate de fapt 2 metode contraceptive, dintre care una de urgenta. Postinorul e eficient pana la 72 de ore, dar eficienta maxima e in primele ore.

| piovra explică:

Menstruatia a venit pe 13, a tinut pana pe 17 si pe 19 s-a intramplat incidentul.