| addictedg a întrebat:

Am imprumutat de la biblioteca 2 carti : " Enigma Otiliei" si "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" si am termen pana pe 21 iulie. Abia astept sa le citesc pe amandoua dar nu stiu pe care sa o incep. Care se citeste mai usor ca sa o incep prima sa o pot returna cat mai repede?

Răspuns Câştigător
| ℓυℓυ a răspuns:

Mai eu le'am citit pe ambele.sunt interesante eu cred ca am citit mai repede Enigma Otiliei desi probabil acel inceput este putin ciudat datorita deteliilor pe care le contine in descriere.insa e foarte interesant si probabil iti va placea

2 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Chiar daca e un pic mai complicata si ar parea mai banala,eu iti sugerez ''Enigma Otiliei''. Desi nu le-am citit pe niciuna(am de gand in vara asta),am auzit ca prima este mai buna,iar actiunea este mai cursiva.A doua este mai greoaie,are un stil aparte Camil Petrescu,e greu sa patrunzi in cartile lui,cum ar fi ''Patul lui Procust'' sau cea mentionata de tine. Daca vrei ca prima data sa nu-ti bati prea mult capul cu motivele, tipurile sociale si arhetipurile literare, alege-o pe prima.Ambele sunt niste carti de baza, care sunt recomandate de multi profesori in perioada liceului. Lectura placuta!

| Razvan_8794 a răspuns:

Nu conteaza care o citesti prima amandoua sunt carti foarte bune