| anonim_4396 a întrebat:

Am momente, atunci, când sunt pe punctul de a adormi să fac mișcări bruște și să mă trezesc. Mișcări involuntare să fiu mai precisă și din cauza asta mă trezesc brusc. Mâna, piciorul, chiar și capul...
Are cineva idee de ce? Nu mai pot dormi bine din cauza asta.
Lucrez 4 zile 12 ore apoi 4 libere și în alea 4 muncite nu am reușit deloc să dorm bine, deși eram obosită. Nu știu dacă au vreo legătură...

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stresul, grijile si hrana neadecvata sunt cele care tulbura somnul!

| Freya1 a răspuns:

Tresări.Probabil esti foarte obosit si stresat.
Din cate stiu eu,cand adormi corpul ti se relaxează.Dar daca esti stresat si agitat creierul rămâne încă in alertă,iar cand vede ca,corpul functioneaza mai lent si da din ce in ce mai putine semne (mai pe scurt are senzatia ca moare) creierul acționează si ii da cate un imbold.
Asa ca, încearcă să te relaxezi, sa bei un ceai de tei înainte de culcare, sau un pahar de lapte cald, sa faci un dus fierbinte si sa te destresezi.

| Invictusman a răspuns:

E de la stres și oboseala, ia o pauza.