| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare mai ciudata,dar îmi spuneți din perspectiva voastră.
Dacă ești casatorit/căsătorită și vorbești cu o alta persoana de sex opus amical se poate numii inselat? Nu va dăti întâlniri nu va faceți complimente sau chestii ci doar va mai povestiți ziua, viata.

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Puteti povesti lucruri banale sau anumite subiecte dar de evitat viata personala, plus daca toate astea sunt facute pe ascuns clar ca nu e corect fata de partener, din punctul meu vedere daca as avea prietena as raspunde la mesaje daca de exemplu e o colega de munca si intreaba ceva, sau alte fete pe care le cunosc dinaintea ei dar care la fel dau mesaj cu o treaba anume, dar la mesaje de genul "ce mai faci, cum mai esti, care mai e viata ta" in nici un caz, nu are rost, viteza direct, dai curs unor conversatii "amicale" care se vor transforma incet dar sigur in conversatii dese, ai chef de povestit ca femeie ai prietene, ca barbat ai prieteni, nu ne lungim la taclale cu sexul opus, daca arati bine fie ca femeie fie ca barbat, daca nu exista acea atractie sexuala aparent negata sub pretextul ca "doar vorbim si noi, nu vreau nimic" nu ai primi mesaje o spun oricui la orice ora in fata, nu dai mesaj sexului opus daca nu esti atras cat de putin de ceva anume la el/ea.
Sigur, daca nu iti pui relatia mai presus decat orice bagator/bagatoare de seama care "nu vrea nimic" o sa dai curs incet dar sigur conversatilor in continuare si de acolo usor se duce pe apa sambetei tot.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, vorbitul cu alta persoana nu înseamnă înșelat. Ce facem acum, nu mai vorbim nici cu casierul de la mega că e de sex opus.

| Simpatic a răspuns:

Nu este inselat, dar tradezi increderea sotului/sotiei, asta daca nu ii spui...cand faci ceva pe ascuns este ceva aiurea, dar cum ziceam una este inselatul fizic si cu fapte si alta este sa vorbesti cu cineva doar.
Totusi persoanele mature cu adevarat si casatorite, nu au nevoie de oameni de pe net cu care sa creeze o relatie virtuala de durata, asa amicala cum zici, nu este in regula si nici intelept!
Persoanele casatorite pot avea prieteni, amici chiar de sex opus, in viata reala, pe care sotul/sotia sa ii cunoasca

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu dar eu daca l-as vedea pe partenerul meu ca sta la povesti pe video cu alta mi s-ar parea ciudat. Adica te intalnesti din intamplare in lidl sau in statia de autobuz cu sotia prietenului tau si vorbiti ca asa e frumos sa va bagati in seama (doar nu o sa va faceti ca nu va cunoasteti), mai intrebi una alta, dar sa o cauti tu in privat si sa vorbiti lucruri (ce lucruri ati putea vorbi si de ce cu ea)... poate ca nu e inselat dar o dorinta, o tentativa tot e

| Nirvanaaa a răspuns:

Atat timp cât treaba e amicală, nu, nu consider ca e înșelat.
Căsătorit sau necăsătorit, trăim intr-o societate. Acum nu putem sa evitam toate persoanele de sex opus.

| StoicAnalysis a răspuns:

Atata timp cat nu dezvolti sentimente pentru el si mentineti relatia de prietenie distanta incat sa nu se formeze o relatie romantica, nu.

| Miruna333 a răspuns:

Daca nu ii ascunzi partenerului si nu o dai in altele, nu pun ca si inselat