| florinbrasov a întrebat:

Am o nelămurire legată de cei care se ocupă de acest site.

Înainte de formularul unde pui o întrebare pe site sunt scrise niște reguli. Una din ele este:
"1. Respecta regulile de gramatica".
De multe ori nu este respectată, voit sau nevoit, nu are importanță. De ce corectează nimeni greșelile gramaticale(moderator/administrator) sau nu vă interesează asemenea 'amanunte'? Și nu vorbesc de unele minore ci de unele grave gen: "Crede-ți că..." sau "Ce spune-ți despre?".
Credeți-mă că sunt obositoare pentru unii care citesc și în plus derută pe cei care nu stăpânesc foarte bine gramatica limbii române.
În continuare voi explica celor care nu știu exact(am vazut că din nefericire, există) când să se folosească de cratimă și când nu.
Spuneți că va veni.
Se scrie legat "spuneți" pentru că verbul a spune este la persoana a doua plural (Voi spuneți).
Spune-ți poezia!
În cazul ăsta verbul "a spune" este la modul imperativ (Spune) iar "ți" este pronume. De aceea se nu scriu legate.
În principal, cratima se folosește atunci când desparte 2 parți de vorbire diferite sau când ține locul unei litere sau unui grup de litere.
Sper să primesc un răspuns de la conducerea site-ului.
Mulțumesc!
Numai bine!

2 răspunsuri:
| anna01 a răspuns:

Eh, iti trece nevroza asta gramaticala, nu te ajuta la nimic revolta.

| florinbrasov explică:

E pur și simplu e cerere de lămurire nu e nicio revoltă (că nu e TPU boietu' și eu țăranu' care lucrează la el). Poate cei care întrețin site-ul au anumite rațiuni pentru care nu corectează și lasă greșesile astea enorme.
În plus te rog să nu fii offquiestion. Dacă ai vreoun răspuns la întrebarea te rog să raspunzi, altfel nu are rost să postezi vreoun răspuns.
Și nu că m-ar ajuta pe mine, dar îi 'deajută' pe cei care citesc și încep să scrie gresit crezând ca (ei) scriu corect.