| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am observat ca starea mea din prezent se energizeaza cu ce stiu ca voi face eu mai tarziu, adica eu ma energizez cu gandurile despre mine care stiu ca se vor petrece mai tarziu. Faptul ca devin trist de multe ori se datoreaza faptului ca in gandurile mele despre ce se va petrece cu mine mai tarziu ceva nu merge bine, de exemplu cand ma gandesc ca raman fara internet mai tarziu devin trist de acum, dar cand ma gandesc ca voi primii 100 de lei devin fericit.Am decis sa imi fac cat mai multe planuri frumoase pentru mai tarziu care stiu ca se vor intampla ca sa am o stare de bine in cea mai mare parte a zilei, ce parere aveti? Ce fel de factori mai fac omul sa se simta bine?

2 răspunsuri:
| August99 a răspuns:

Cat ne asemanam happy

| MeForeverAlone a răspuns:

Tu acum vorbești despre Legea Gândirii.
Nu te speria, nu vorbesc despre fenomene de fizică sau alte prostii. E vorba de gândurile pe care le ai și ceea ce atrag ele în consecință. Se spune că dacă ai datorii, și te gândești mereu la ele, chiar dacă spui lucruri gen,, nu mai vreau datorii" tot o să ai, pentru că te gândești în permanență la ele. Ca să scapi de datorii ar trebui să faci opusul, adică să te gândești cam așa,, am o grămadă de bani, sunt cel mai fericit" happy
Știu, prea mult optimism nu pare să aducă multă fericire, dar s-a făcut un test, iar oamenii din America au o viață mai bună ca a noastră pentru că sunt mai optimiști.
Așadar, dacă ai gânduri bune, o să atragi lucruri bune, și dacă ai gânduri rele o să atragi lucruri rele. Are logică, nu? happy
Iar acum, ca să-ți răspund la întrebare, sunt o mulțime de lucruri care fac un om să se simte bine, chiar și lucruri mărunte, cum ar fi:
-o mâncare delicioasă, o prăjitură
-bucuria de a vedea o persoană dragă
-o surpriză plăcută
-primirea unui cadou
-să faci o surpriză cuiva și să vezi cât de mult se bucură
-de asemenea, să faci un cadou cuiva și să-i vezi bucuria
-să întâlnești o persoană bună cu care poți să povestești orice
-fata respectiv băiatul de care îți place să simtă același lucru pentru tine
și multe altele.
Eu o să-ți las un videoclip foarte interesantă care are mare legătură cu ce spui:
https://youtu.be/IrhVkdm6QnA
E foarte interesant, crede-mă, merită vizionat.
Baftă!