| alexAlexalex9991 a întrebat:

Am si eu o curiozitate: ce se intampla cu echipajul unui tanc cand acesta este lovit de un proiectil si ia foc? (am vazut pe youtube
un video in care un tanc a fost lovit si s-a aprins aproape instantaneu in zona trapei, cumva ardea in interior cred...)

Răspuns Câştigător
| Nastase_Andrei_1997 a răspuns:

Salutare! Stiu despre ce videoclip vorbesti. Tancul acela era un T-72. T-72 are proiectilele separate de incarcatura de azvarlire, ambele fiind depozitate in niste compartimente blindate. Au tras in acel tanc cu o lovitura cumulativa(lovitura ce penetreaza blindajul printr-un jet de foc pe un diametru foarte mic). Din pacate pentru echipaj jetul cumulativ a reusit sa perforeze pana la incarcatura de azvarlire si sa o incendieze. M-am uitat la videoclip mai atent si am vazut, spre mirarea mea ca tancul era dotat cu niste blindaj reactiv(blindaj ce poate rezista la aceste lovituri puternice), dar sunt sanse sa fi fost doar un blindaj omogen din ceramica, acesta rezistand doar la proiectilele perforante, proiectile "demodade" care se folosesc mai mult de energia cinetica in momentul lovirii. Cum spuneam, odata lovita incarcatura din tanc incepe sa explodeze/arda foarte puternic, de unde si acel jet de flacari din turela tancului. Sunt slabe sanse ca echipajul sa fii supravietuit acelei lovituri. Daca nu te omoara presiunea la momentul lovirii te omoara flacarile. Asta este...riscul meseriei, o meserie frumoasa oricum, in ciuda faptului ca e riscanta. Sa ai o seara placuta! happy

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se carbonizeaza

| Staind a răspuns:

Mor arsi, rupti in bucatele mici. Terci de oameni.

| 6684464 a răspuns:

Normal ca ardea in interior daca proiectilul era explozibil, si interiorul nu este facut 100% din metal.
Echipajul a murit cel mai probabil inainte sa se produca incendiul daca era inchis cat de cat etans(echipajul in tanc).

| liviu890 a răspuns:

Da, ardea in interior si echipajul cel mai probabil a murit.