| Celmaitareanonim a întrebat:

Am visat un prieten care a murit(s-a spanzurat) luna trecuta. ce inseamna asta? parca eram intre rai si iad si el era in iad si mi-a spus sa fac lucruri bune, sa cred in Dumnezeu si altele. si mi-a mai spus ca ii e frica si ca ceva il trace in jos si atunci am vazut o gaura neagra cara chiar il tragea. nu e nici o gluma sunt speriata nu stiu ce inseamna acest lucru. trebuie sa ma ingrijorez?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te-ai gandit mult la sinuciderea lui si la faptul ca si-a pierdut locul in Rai. Si e normal ca gandurile care ne bantuie in timpul zilei, sa apara si noaptea in vis.
Daca crezi in Dumnezeu si esti crestin, nu crezi in superstitii, asa cum este interpretarea viselor.

| Aasdfghj a răspuns:

Pai mie imi pare ca este ceva de bine, adica intr-un fel vrea sa te ajute, sa fii mai bun/a si sa crezi in Dumnezeu. Poate ai facut ceva gresit in ultima vreme sau poate iti doresti ceva si crezi ca nu poti ajunge la acel lucru si ti-a fost trimis un "semn", sa crezi in Dumnezeu si vei fi ajutat/a.

| T0T a răspuns:

Lasă visele de o parte. Ele apar pentru că ești îngrijorat pentru el și îți e teamă de ceea ce ar putea face.

| anonimg a răspuns:

Biblia spune ca visele se nasc din multimea grijilor (Eclesiast.5:3). Pentru ca te-ai gandit la lucrurile care s-au petrecut, de aceea este si normal ca sa visezi lucruri de felul acesta.
Un om mort este mort. El nu mai este in viata si nu bantuie pe nicaieri.
Un lucru este bun in visul tau; chiar vital as putea spune, si anume: sa te temi de Dumnezeu. Sa cauti sa-L cunosti; apoi faptele bune vor veni de la sine. Noi nu trebuie sa facem bune ca sa-L cunoastem pe Dumnezeu (sau sa capatam acceptarea/aprobarea Lui), ci trebuie ca mai intai sa cautam sa-L cunoastem. Si ca rezultat al cunoasterii lui Dumnezeu -caci vom cunoaste cat de mult ne iubeste- vom face fapte bune.

| Doub a răspuns:

Poate a fost un semn.thinking

| danay72 a răspuns:

Visele sunt din multimea gandurilor noastre.Nu inseamna nimic.Azi Dumnezeu nu mai comunica prin vise.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi, dar poate ca el s-a gandit la tine pana in ultima clipa. Trage invatatura pentru ca visele nu sunt numai subconstient!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga-te pentru el si aprinde-i lumanari fiindca au nevoie, pentru ei neslujind preotul, raman la mila Domnului si la ajutorul si rugaciunile noastre, saracii.

| Denly a răspuns:

Probabil tu acum te afli la fel aici pe Pământ: între rai şi iad. El ţi-a dat un semn, poate o să fii nevoită să faci o alegere care să-ţi schimbe viitorul. Gândeşte-te bine la ceea ce o să alegi.

| eelena1797 a răspuns:

Am inteles ca daca visezi pe cineva care a murit ar fi bine sa mergi la biserica, sa ii aprinzi o lumanare si sa te rogi pentru acea persoana...

| Doppelkeks a răspuns:

Sunt vise de noapte. Trec odata cu noaptea. Dar se spune ca somnul e cel mai periculos. Somnul inseamna moarte sau viata.

| Munishi a răspuns:

Ce varsta ai?