| ariana_5123 a întrebat:

Are dreptul un profesor sa loveasca un elev? Am o prietena care este inca in liceu iar azi mi-a povestit despre un coleg de al ei la care diriginta i-a dat o palma (nu stiu cauza)iar elevul a injurat-o urat, motiv pentru care a fost exmatriculat 3 zile. Diriginta vrea ca acest elev sa ii ceara scuze pentru ai fi bine pe viitor. Considerati ca doar elevul este de vina in aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff, vad ca s-au aprins spiritele. Deci de ce am spus eu "nu". In primul rind elevul, indiferent de motive, a fost dobitoc, de vreme ce nu stie ca profesorul trebuie respectat. Pe de alta parte, profesoara nu are dreptul sa loveasca un elev, iar metode de disciplinare sint suficiente. De fapt, respectul elevilor se cistiga. Eu am avut in scoala profesori la orele carora nici musca nu biziia, asa era de liniste. Si profesorii aia nu loveau cu palma, pff... nici cu nota nu amenintau, nici nu injurau... loveau cu vorba, stiau sa ne vorbeasca. Imi amintesc de un profesor de romana, care era facut pentru meseria de profesor. Plecai cu lectia invatata din clasa. Cum facea el daca se zbenguiau elevii in banca? Statea si ii privea rabdator. Nu se uita urit si nu vocifera. Doar ii privea linistithee hee Pe rind toti cei care se amuzau privindu-i, il observau pe profu si se intorceau cu fata spre tabla si incet incet se facea liniste, pentru ca nu ii mai privea nimeni sa se amuze de ce zbenguieli fac ei. In final se auzeau doar chitzaiturile lor si evident ca se potoleau, se simteau penibil fara audienta. Dupa care profu' "dar va rog, continuati, nu va sfiiti" laughing Sau "gata? acum pot sa va predau? Multumesc, hai atunci sa va spun despre..." Asa pe un ton calm. Mi-e greu sa descriu, posibil sa sesizati ce vreau sa spun, nunumai ca nu urla si nu lovea pe nimeni, dar te facea sa te simti tu penibil daca faci prostioare laughing Super profu ala, tineam enorm la el, toti. Stateam de vorba, facea pauze in timpul lectie si ne povestea diferite chestii amuzante, sau cu tilc. Pff, am atitea amintiri placute de la orele lui, nu-mi ajunge netul cit e de mare, sa le povestesc. Si el era unul, am avut o multime de profi care stiau sa se impuna, sa-si cistige respectul elevilor, fara sa fie violenti nici fizic, nici in vorbire si nici in gestica. Doar prin atitudinea lor, doar prin vorbele lor. Oamenii aia stiau sa se impuna si sa fie si prietenosi in acelasi timp. Pentru ca mai faceau si cite un spirit la ore, nu erau rigizi. Niste oameni minunati, ma bucur ca i-am avut ca profesori.

26 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ca sa nu gresim in judecata noastra ar trebui sa stim :ce a fost mai intai, palma sau injuratura? Si ce inseamna:"a injurat-o urat"? Si oare a devenit desuet faptul de a pretinde sa ti se ceara scuze cand ai fost jignit? Nici profesorul nu are voie sa-si loveasca elevul, insa nici elevul nu ar trebui sa aiba dreptul sa-si jigneasca profesorul.Indiferent de lacunele din legislatia noastra, legea bunului simt n-a fost abrogata...inca...Sau?
;

| Flav a răspuns:

Ariana, pasezi motanul? Daca dupa acea palma elevul a injurat-o, imi imaginez ce s-a intamplat si inainte de aceasta fapta. Drept nu are sa te ating nici mama sau tatal tau, chit ca ei sunt cei care te-au nascut. Probabil, de fapt sigur, profesoara n-a apelat la cea mai buna solutie dar ca om, sunt situatii cand trebuie sa depasesti putin anumite limite morale pentru a sti de a te face respectat si autoritar. Ce clasa sunteti? Ciclu primar, cel mult gimnaziu, nu? E cam ridicol sa te duci la un ''superior'' sa explici fapta, sa ''dai in gat'' ca o puslama te-a agresat verbal sau cine stie ce ti-a facut, cand tu ai o anumita experienta de viata, de maturitate si esti la servici pentru a ridica nivelul tineretului.
Nu-s de acord ca l-a lovit, dar nici nu vad alta cauza care sa fi miscorat efectele acestei intamplari. Profesoara risca sa fie luata ca o persoana slaba, fragila si pe viitor si ceilalti elevi sa profite de acest lucru.
Cat de tare a dat in el? Si acum tin minte, in clasele 1-4 aveam invatatoarea si avea un bat, ne plesnea peste degete cand faceam boacane. Am primit si eu vreo 2, dar felul ei de-a fi, de predare, de comportare ne starnea un respect extraordinar si impulsivitatea noastra tindea spre 0. La fel si-n 5-8. Se mai scapa o palma. Eu consideram o palma calda, morala ce are menirea de a vedea unde am gresit si ca pe viitor sa nu mai gafez.
Pe ansamblu, sunt total in dezacord cu aplicarea agresivitatii in scoli. Nimeni nu-ti da dreptul de a lovi pe cineva, chiar daca l-ai crescut. Dar, ce mai e corect si moral in ziua de azi unde sunt atatea razboaie familiale? Unde mergi prin autobuze cu mana pe buzunare ca sa nu ramai si fara pantaloni, unde seara mergi cu inima-n dinti sa nu sara vreonul pe tine?
Si pe. s., daca un elev injura, ai grija elev, sunt cam lamurit de educatia lui si valoarea ca persoana. Injura in cartier, intre amici, in pauze prin curtea scolii dar nicidecum profesoara. Nu dovedesti decat mitocanie si dispret.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Este si elevelu vinovat pentru ca a injurat-o pe diriginta, dar si diriginta este vinovata ca a dat in elwinkingEra mai bine sa il atentioneze si data viitoare cand v-a repeta greseala facut sa ii puna o nota micawinking
Asa s-ar potoli elevu happy

nony
| nony a răspuns:

laughing .Buna.Am ras inainte sa te salut uitandu-ma prin raspunsurile de aici. Ok, sa o luam cu inceputul.Violenta in scoli dateaza de pe vremea comunismului, atunci cand profesorul avea autoritate totala si il reprezenta pe ¨Dumnezeu¨ printre elevi.Era acea superioritate bolnava cu care erau alimentati, sustinuti de un regim la fel de bolnav.Educatia se facea cu batul, era lege.Acum,daca o luam logic, si profesorul din ziua de azi e om, nu este robot.Are acelesi sentimente si trairi ca oricare, poate a prins o zi mai prosta, cu toate ca asta nu este o scuza, problemele de acasa nu se aduc la servici.Idee este ca poate si-a iesit din fire pentru o secunda si l-a lovit.De condamnat gestul, dar mai grav este comportamentul elevului. Un adolescent educat, cu bun simt, nu ar fi facut acest gest, ar fi tacut si ar fi trecut gestul cu vederea.Era prima abatere, nu era sfarsitul lumii.Comportamentul sau a fost trivial, de cartier.Parerea mea este ca elevul are o vina mai mare ca profesorul.Nu stiu daca scuzele sunt necesare, dar avand in vedere diferenta de educatie si varsta dintre cei doi, un ¨imi pare rau, nu se va mai intampla¨ este necesar.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ambii is vinovati. Elevu daca era destept se ducea la director direct, si se facea ancheta. Si taia 20% din salar la diriga. Oricum, cred ca diriga avea motive si sa-l tortureze, nu sa-i dea o palma...

| fabiola a răspuns:

Cert este ca disciplina in scoala lasa mult de dorit. Mi-a placut mult meseria de dascal, am o rabdare de fier, dar daca azi intri pe colidoarele unui liceu ai senzatia ca intri in infern.Esti om si se poate intampla sa iti mai cedeze nervii.Nu sunt de acord cu nici una din manifestari dar stiu ca foc fara fum nu se poate.Chiar daca nu numai elevul este vinovat, tinand cont de diferenta de varsta, de statutul pe care il are profesorul, frumos este ca acesta sa-si ceara scuze si sa isi schimbe comportamentul!

| remus a răspuns:

Nu profesoara este vinovata, lipsesc cei 7 ani de acasa, pe acel elev il manca pielea, trebuia scarpinat, avand in vedere ca unii copii de multe ori trebuiesc pusi in camasa de forta.

| Aurelia a răspuns:

Nu au de ce sa aiba profesorii dreptul sa ridice mana la elevi, asa cum nici ei la profesor, categoric. Este un gest foarte urat din partea cuiva, este gestul specific unei persoane care nu mai poate sa-si argumenteze cuvintele, si astfel ajunge la bataie. In legatura cu elevii care injura profesorii, e clar ca sunt total lipsiti de respect. Si la mine in clasa de exemplu profesoara de fizica i-a dat o palma unei fete caci vorbea si nu era atenta, dar ea nu a injurat-o nicidecum pe profesoara. In primul rand, trebuie sa tinem cont ca profesorii sunt adulti, iar elevii copii, iar, fiind copii, elevii trebuie sa aiba respect fata de orice profesor. Si in al doilea rand, profesorul vine la scoala ca sa invete elevul carte. Cu ce-l rasplateste elevul? Cu neatentie si lipsa de respect? Doar asa se face in scolile noastre.

| Orannginna a răspuns:

In mod cert nu. Vina o poarta amandoi, profesoara pentru ca trebuia sa ia alt gen de masuri iar elevul pentru ca nu stie sa se comporte (era si diriga'sa), respectul lui e nul. Aaa...si nu cred ca elevul si'a luat totusi palma stand in banca cumintel si incercand sa priceapa lectia... raised eyebrows

| KidoSmart a răspuns:

Eu cred ca nu are voie insa in situatii extreme atunci cand elevul constituie o problema se mai intampla

| cheloo74 a răspuns:

Mai! Poate ca nu trebuia sa-i arda o palma. Trebuia sa aplice REGULAMENTUL SCOLII pe care orice scoala ar trebui sa-l aiba. Si care trebuie sa fie cat mai strict posibil pentru ca daca parintii sunt niste dobitoci care sar imediat in apararea odraslelor, macar scoala sa-i tina in frau. Daca in acel regulament, pentru galagia in timpul orelor, de exemplu, e prevazuta o absenta la acea ora si la un total de absente elevul e exmatriculat sau parintele amendat cu o suma de bani, atunci sa vezi cum se linisteste derbedeul si parintii vor fi mult mai interesati de soarta lui.

| Mamamare a răspuns:

Iti spun eu ca diriginta aia nu i-ar fi dat o palma lui` ala daca nu ar fi facut el ceva de la inceput.Si la mine la scoala se mai da o palma la cine nu-i cuminte la bietii numia.in fete nu sa nimenia de la mine de la scoala...decii aici ii vine baiatului.happy.Ca nu poti spune ca o palma doare asa de tare .Trece imediat. Dar il durea mai tare daca ii scadea meadia la purtare.`happy

| ariana_5123 explică:

Harciog, eu nu am spus ca elevul respectiv ar fi lovit-o pentru ca nu a fost asa.Azi am aflat ca acel elev s-a batut cu un alt alev si asta a fost motivul pentru care a incasat o palma de la diriginta lui.Nu am spus ca e un elev model si ca nu ar fi de vina, eu ma refeream daca din pct de vedere legal acea diriginta avea dreptul sa il loveasca. Sincer nu stiu cum as reactiona eu daca copilul meu ar veni acasa si mi-ar spuna ca l-a lovit diriginta, sincer nu stiu cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica dirigintei i-a venit netam nesam ia sa-i trag astuia o palma sa creada ca-i din greseala... Dar tu de ce expui intrebarea fiind in asentimentul colegului? Daca te intereseaza am dat mina libera pentru invatatoarea hamsterului si i-am spus doar doua vorbe;-Disciplina si carte indiferent cum...Aceasi atitudine am luat si la sala cu antrenorul lui care mi-a fost elev tot in sala.In momentul in care se da exercitii de executat lui sa-i dea mai mult cu unul.Nu suport sa-l aud vreodata ca se plinge. Iar tu plingi si cauti o vina a unui adult care nu vrea decit un pic de bun simt, inexistent de altfel, din partea voastra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lora sint de acord cu tine pina la "indiferent ce a facut acel elev?". Tu gindesti ce spui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harciog, trezeste-te! Nu-i permis nimanui sa loveasca pe altcineva. Cu atat mai mult un copil. Orice ar face, exista alte metode decat violenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nimeni n-are voie sa se atinga de copilul meu. As dori sa fiu invitata la scoala pentru discutii, la scoala i se poate scadea nota la purtare, iar alte pedepse le pot da doar eu, ca parinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Furni, soarele masii de treaba, copilul ala face sex din scutece si mai degraba inclin sa cred ca esti de acord, in primul rind, ca el sa loveasca primul in profesor si dupa aia profesorul, daca mai are cum si nu-i ko. Te-ai pus in situatia acelei diriginte o secunda? Ai gindit ca nu-i un om nebun odata ce i se acorda dreptul sa predea? Crezi ca a ajuns acolo din cauza ca e prea slaba? Nu Furni. A ajuns acolo pentru ca a considerat ca alta cale nu mai era. Tu ai avea atita rabdare? Iti spun eu caci, dupa cum te repezi, n-ai avea Furni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harciog, nenegociabil! N-avem voie sa lovim. Inainte de a presupune ce as face eu intr-o situatie sau alta, ti-ar fi util sa stii ca am lucrat ani buni cu copii cu grave tulburari de comportament si, din nefericire, am fost si agresata. Dar niciodata n-am raspuns violentei cu violenta. Timpurile alea cu "unde da mama creste" si "eu te-am facut, eu te omor" au trecut. Alt secol...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma pot abtine sa nu trag decit o singura concluzie care de altfel iese singura fara sa fie trasa prea mult; Copii, bucurati-va de toate. Aveti numai drepturi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ati inteles gresit ca as fi de acord cu agresivitatea unor profesori.Nu sint dar nici nu pot fi pentru asemenea timpenii din partea copiilor incit sa te aduca in starea aia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ma sugi...eu sunt acel elev si dirigita m-a lovit dor din simplul motiv ca am scris gresit la tabla...si tot eu am fost exmatriculat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca i-a dat o palma nu cred ca i-a dat degeaba. In primul rand, elevii din ziua de azi nu stiu ce e rusinea si in al doilea rand, nu respecta ceeace li se spune initial cu vorba buna. E normal ca si profesorul ajunge la capatul rabdarii, doar nu e de fier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa aliaga timpu institutiei de invatamint

| deeah a răspuns:

Prima vina si cea mai mare o poarta profesoara pentru isi pune mintea cu un elev care nu e copt la minte, ea sigur are o varsta inaintata...si din cate stiu nu are nici un drept sa lovesti un elev...ar fi trebuit si ca profesoara sa il ierte... dar orgoliul si figurile nu o lasaangry...winking