| iulianforjesus a întrebat:

As vrea sa cer si eu un sfat daca se poate. Vreau sa aflu care este adevarata religie cea Ortodoxa sau cea Baptista? Ca sa stiu ce sa fac sa raman la religia Ortodoxa sau sa ma Botez la baptisti.

15 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Religie adevarata este cea in care crezi, in care ai fost botezat si cea in care mosii si stramosii tai au trait.
Religiile importate din occident, nu ni se prea potrivesc, insa este draptul tau de a fi ceea ce vrei, daca asta ta va face sa fii, un OM adevarat.

mira
| mira a răspuns:

Fiecare religie sustine ca ea este cea adevarata. Ce motive ai ca sa-ti schimbi religia?

| Gregory a răspuns:

Salut! ORTODOXISMUL a fost si va ramane religia suprema, asa ca te sfatuiesc sa ramai ortodox pentru ca, spre deosebire de alte popoare, ai un mare privilegiu ca ai fost botezat in aceasta religie! Baptistii sunt sectanti, si toti sectantii sunt oi ratacite, care s-au indepartat de la adevarata credinta si si-au facut propriile reguli. Nu savarsi un pacat capital pe care mai apoi sa-l regreti toata viata, si mai ales in cea vesnica. Dumnezeu sa te ajute, sa te lumineze, sa-ti dea intelepciune si toate cele de trebuinta tie, cu voia Lui!

| zorialbi a răspuns:

Ortodoxia este dreapta credinta, faci o mare greseala daca treci la baptisti, care sunt eretici.

Uite aici un site interesant daca vrei sa te documentezi:
http://sfaturiortodoxe.ro/_credinta.htm

| Viuvi a răspuns:

Eu zic sa ramai la cea ortodoxa.Sa-ti schimbi religia este unul din pacatele supreme.Nu conteaza diferenta dintre religii. Daca asa a vrut Dumnezeu sa te nasti, sub aceasta religie, de ce sa o schimbi?
Acum e treaba ta...
Si ca sa te ajut uite aici ce te intereseaza :
http://precept.md/......ortodocsi/

| FearNoEvil a răspuns:

Aia in care te-ai nascut.

| b3bita a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa ramai la cea ortodoxa ...nu cere nimic tongue ...si apoi... niciuna nu-i cea "adevarata "... toate vor sa fie... dar ...Eu spun sa crezi in Dumnezeu si cam atat tongue...

| liviu00 a răspuns:

Pai ai grija cum faci. Daca te botezi baptist, ajungi in iadul ortodocsilor, daca te botezi ortodox, ajungi in iadul baptistilor. Asa ca eu zic sa dai cu banul, ca tot in iad ajungi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Toți avem același Dumnezeu, indiferent de religie!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@gregory - cand omoram niste sectanti? Ca mi-ai facut pofta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa continui sa ai o religie, dar să nu poți avea o relație cu Dumnezeu, așa ca până acum. Sunt 2 lucruri diferite. Cele 2 porunci în care se cuprind toate celelalte spun să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cugetul tău și a doua spune să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți. Nu degeaba este scris mai întâi "să iubești pe Domnul, Dumnezeul tău". Dacă o împlinești pe asta, fii la sigur că o să înțelegi răspunsul și la întrebarea pe care ai pus-o. Poți găsi răspuns și la www.boicu.co.cc și www.moldovacrestina.net. Domnul sa te calauzeasca la Cuvantul Lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ortodocsii sustin ca poti fii mantuit si dupa ce ai murit daca ii duci preotului un cafei si-o sticla de wisky sa se roge pentru mort (BIBLIA spune categoric ca acesta e un pacat)... e una diin cele mai mari erezii din ortodoxism DAR NU SINGURA

| DeadAlready a răspuns:

Adevarata e ortodoxa

dar mai bine te faci ateu

| yahel20 a răspuns:

Citeste Biblia si dupa poti sa faci o comparatie intre Ortodocsi si Baptisti...asta suna pentru totii big grin

| andreea23 a răspuns:

Cred ca fiecare considera ca stie, detine adevarul in ceea ce priveste religia lui. Eu am.sau am avut un prieten adventist. Am fost cu el la biserica sambata, am citit, mi-a spus sa citesc doar biblia, biblia mea, eu fiind ortodoxa... si m-am lamurit asupra multor aspecte. Din pacate preotii nu vor fi niciodata de acord cu acest tip de religie pentru ca ei tot vb despre traditie... daca ar fi sa facem doar ce scrie in biblie, nu ar trebui sa facem cruce, nu se venereaza sfintii la stadiul de Dumnezei. nu te inchini sfintilor... ii cinstesti dar atat doar. Si in biblia ortodoxa se spune clar cum ca Duminica este prima zi a saptamanii etc... dar in cele din urma, la presiuna parintilor, am renuntat la acest baiat minunat, il iubesc si acum... a avut mare grija de mine si m-a invatat multe lucruri bune... eu nu am fost atat de puternica sa lupt cu ai mei care m-au amenintat ca ma vor da afara din casa, si ma vor renega... ei nu il acceptau pe el, din aceasta cauza, ca este adventist... e foarte grea situatia mea, am inima franta in mii de bucati... am ales fericirea lor in locul fericirii mele...