| Dragotta a întrebat:

Ati auzit ca din septembrie vor fi obligaotri uniformele in scoala? Eu nu am nimic cu asta dar in pui mei zice ca daca nu mergi cu ea mai primesti si o amenda. ziceti-mi si mie daca vi se pare normal sa se dea amenda.[de la 10 mil(vechi) in sus]Acum sa fim seriosi astia nu mai stiu ce sa scumpeasca asa ca au gasit un mod de a face bani.

4 răspunsuri:
| Dean1996 a răspuns:

``Traim in Romania``.M-am simtit obligata sa incep asa.Da, in primul rand ai dreptate.Nici eu nu sunt de acord cu uniforma, mi se pare o prostie, dar totodata este si utila, adica te diferentiezi de ceilalti de la liceul/scoala unde inveti.Si daca ai o uniforma,automat ai si o insigna(ceva pe pulover,sau un ecuson,ma rog) cu scoala/liceul unde inveti,si oameni vor spune:,,i-auite-l pe elevul *numele*,invata la liceul/scoala *numele*. bravo lui" si tot felul de vorbe de genul.
Sunt de acord cu uniforma atata timp cat fetele nu sunt obligate sa poarte fusta,NU SUPORT FUSTA, in rest mi se pare okay, dar.ti-am zis.si pro,si contra.
Oricum,cea mai mare prostie din toata chestia asta mi se pare sa ii dai amenda,exact ca pe vremea lui Ceausescu,bunica imi povestea ca odata,in generala,isi uitase cordeluta,si si-a legat ceva pe cap ca sa o lase sa intre scoala(atunci nu era cu amenzi). Scuza-ma dar... oricum nu am nicio putere sa ma opun acestei legi,oricum daca fetele vor purta fusta,deci eu n-apar in fusta la scoala,prefer sa primesc amenda, sa fiu si exmatriculata, nu imi pasa.Nu suport fusta!laughing

Concluzia: Mi se pare okay,dar chestia cu amenda e exagerata,cum ai spus si tu, nu mai au din ce scoate banii, nu mai au ce sa fure.Eu zic sa puna taxa si daca ne uitam sacoul sau cravata(sunt unele scoli cu uniforme asa) de ce sa nu puna?*sarcastic*

| MarianaMadu a răspuns:

Ce porcarie...sunt de acord ca si tine sa mergem cu uniforma dar daca, sa zicem, ca mi-am murdarit-o doar nu o sa merg cu ea asa la scoala...in fine macar daca s-ar face ceva cu banii aia dar se duc tot in burta parlamentarilor.

| Dragotta explică:

Eu nu am nimic cu niformele doar cu amenda asta care mi se pare chiar idioata

| PaulDaBoss a răspuns:

Nici eu nu inteleg de ce se da amenda la scoala ca nu porti uniforma ca noi nu suntem adulti sa primim salarii.
Nici la serviciu nu cred ca se da amenda ca nu mergi cu uniforma corespunzatoare.