| wolder a întrebat:

Avortul, crima sau nu? Argumentati!

9 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Da, avortul este o crimă. Iei viaţa unui copil din propria ta voinţă. Ăştia care sunt de acord cu avortul şi doctorii care acceptă să facă operaţia de avort sunt sub orice critică, nişte gunoaie.
Un copil poate creşte fericit şi fără părinţii naturali, are dreptul la viaţă.
Bine, sunt cazuri în care fătul moare înainte să se nască şi atunci trebuie avortat deoarece îi pune viaţa în pericol a mamei.

| Gizăz a răspuns:

Nu. Criminal ar fi s-aduci pe lume un copil nedorit.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Crima! E riscul pe care trebuie sa ni-l asumam daca vrem sex, nu e numai placere, exista multe boli si plus ca te poti trezi parinte. Prin avort iti arati lasitatea, e mai simplu sa fugi de probleme, nu?
Nu inteleg astfel de persoane, mai tarziu cand isi vor dori un copil nu isi vor aduce aminte de cel caruia nu i-au dat sanse la viata?
Exista si cazuri cand sarcina apare in urma unui viol sau din cauza sarcinii viitoarei mame ii e pusa in mare pericol sanatatea si atunci e acceptat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este o crima sa faci copii cu nemiluita si sa-i cresti crestineste in conditii inumane.

| T0T a răspuns:

Pentru mine e o crima, deoarece iei sansa la viata. Este o idiotenie sa spui ca ai aduce pe lume un copil nedorit si mai bine ii iei viata. Acel copil poate duce o viata foarte buna chiar si fara parintii naturali, si sunt oameni care chiar cauta sa adopte copii si care i-ar oferi toata afectiunea. Deci da, crima.

| Mayar a răspuns:

Da, normal! Iei o viata. Din cate stiu eu, ultima data cand am verificat crima inseamna sa iei viata cuiva.
Daca nu vrei copil, exista sterilizare! sau contraceptive sau alte chestii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în niciun caz nu e crimă. Așa cum a zis și Gizăs mai sus: "Nu. Criminal ar fi s-aduci pe lume un copil nedorit."

| fadnox a răspuns:

Nu, ca si cum ai cere, pe langa asta, sa se retraga toate metodele de contraceptie de pe piata... ouff

| PreaMulteNumeSuntInBazaDeDate a răspuns:

Poate e o crima dar mai bine omori un fetus decat sa-l cresti fara sa-l iubesti. Plus ca de la cadavrul lui se pot recolta celule stem si sa ajuti alti oameni.