| anonim_4396 a întrebat:

Buna, acum un an jumate am avut o intamplare si acum m-am lus putin pe ganduri asa ca vreau parerile voastre dupa ce veti citi tot ce am de spus. Eram in clasa a 5-a, pe la jumatea lui mai (ceea ce inseamna ca anul era pe sfarsite) iar eu in perioada aia incepusem sa fumez, dar nu imi cumparam pachete de tigari etc, fumam cate o tigara foarte rar pe care o furam de la parinti(sau cineva din familie care are tigari mai "slabe"), asa, sa continui, inainte cu o zi de intamplarea aia imi daduse o colega o tigara pe care o furase de la mama ei, trebuia sa o fuman dupa ce terminam orele dar ea nu a mai putut sa vina si mi-a dat-o mie spunandu-mi ca pot sa o fumez, asa ca am mai chemat 2 colege(care la fel, nu fumau des dar mai trageau asa din cand in cand fumuri) si inainte cu vreo 20 min sa incepem orele ne-am dus la un bloc din apropierea scolii si am inceput sa fumam. Tin minte si acum ca eu stateam cu fundul pe o scara, una statea de paza si dupa putin timp a coborat si cealalta fata pe trotuar langa fata care statea de paza si dupa un minut cam asa a iesit un barbat, a trecut pe langa mine, a coborat scarile si probabil dupa a realizat ca fumam, cred ca simtise miros de tigara sau vazuse fumul (eu ascundeam tigara la spate) asa ca m-a intrebat "ai tigara acolo?", eu am tacut uitandu-ma la el si dupa imi spune "dispari cu tigara de aici ca altfel te iau de mana si te duc la directoare" si stiu ca a mai zis ceva de genu "esti clasa a 4-a si stai sa fumezi?" asa ca am aruncat tigara si am plecat plina de nervi din cauza felului in care a vorbit, ce il freca pe el grija ca fumez si de ce i-ar pasa directoarei lucrul acesta? La noi era un fel de regula in care niciun profesor nu avea dreptul sa se bage in viata copilului o data ce iese din scoala sau inca nu a venit la scoala(practic in afara scolii) daca de exemplu se intampla ceva in afara scolii care implica un elev, niciun profesor nu avea dreptul sa se bage sau sa comenteze. Si in al doilea rand nu cred ca era proprietatea lui privata, eram constienta ca o sa existe riscuri dupa ce "incalc" acel teritoriu dar totusi, nicaieri nu scria ca e proprietate privata. Si stiu ca in ziua aia am fost foarte suparata si aproape plangeam de frica, imi era frica sa nu afle cineva ca am fumat iar eu eram cea mai panicata pentru ca pe fetele alea nu le-a vazut cand fumau, doar eu am fost vazuta(nu am fost sau sunt suparata pe ele, nu as avea de ce, pana la urma eu le-am chemat spunand ca am o tigara). Stiu ca greseam foarte mult in acea perioada mai ales ca aveam 11 ani dar pana la urma era un necunoscut si nu avea dreptul sa imi vorbească astfel. Acum nu mai fumez, nu am mai fumat demult si nici nu ma mai gandesc sa fumez, nu am mai fumat de vreo 6 luni. Voi ce parere aveti despre acea întâmplare? Realizez ca si eu am gresit foarte mult dar omul ala chiar avea dreptul sa vorbeasca asa amenintandu-ma?

1 răspuns:
| StrongHeart a răspuns:

Barbatul ala ti-a spus asa ca sa te sperie,sa nu mai fumezi,ca e un lucru grav sa fumezi, mai ales la o varsta asa frageda. Poate omul are si el copii acasa de varsta ta si s-a gandit la ei cand te-a vazut fumand.
Nu e vorba ca e proprietate privata sau nu, daca nu te vedea fumand nu iti zicea nimic.
SI da, e foarte gresit sa fumezi de la varste asa mici, ca organsimul e in dezvoltare si iti distrugi plamanasii.
Au trecut 6 luni,nu ai de ce sa iti mai faci griji, doar sa nu mai pui gura pe mizeriile alea, ca te distrug, intreaba toti fumatorii cum au inceput, toti ziceau ca fumeaza si ei o tigara sa vada cum e si au ajuns sa fumeze si 2 pachete pe zi si abia pot sa respire, daca ii pui sa urce scarile pana la etajul 2, zici ca-i pui sa alerge stadioane.Iti fac foarte rau alea, concentreaza-te pe scoala mai bine.