| LoreLori a întrebat:

am 13 ani. In septembrie implinesc 14. Matusa si unchiul meu au venit recent din Spania. Stau 2 saptamani si pleaca inapoi. As vrea si eu sa merg si eu cu ei. Mama si tata sunt de acord, dar este o mica problema... tata este in Cehia. Am auzit ca trebuie facuta o procura. Ar veni in tara sa semneze ca este de acord, dar drumul este costisitor... Trebuie si un pasaport daca merg cu masina? Poate mama sa semneze si pentru tata? O sa merg oricum la un notar, dar voiam sa stiu in mare oare cat o sa coste pprocura? Va multumesc! Astept urgent raspunsuri! Dau funda.

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Da poti pleca, dar cu anumite conditii:
-daca nu ai buletin, iti trebuie certificatul de nastere
-acordul ambilor parinti, ca te incredinteaza unor alte persoane, semneaza ambii in fata unui notar, pentru a emite procura
-procura ar conta intre 50-70 roni, in functie de pretul practicat de notar.

| Ezeru a răspuns:

Procura costa in jur de 50 lei si trebuie sa semneze ambi parinti neaparat. Nu ai nevoie de pasaport daca te duci in tarile din UE ci doar de procura.winking