| Raluca_9880 a întrebat:

Am nevoie de instructiuni. Cum sa fac o caracterizare de personaj?
Am de facut o caracterizare a Ancutei din cartea Hanul Ancutei de Mihail Sadoveanu si chiar am nevoie de acele reguli va rog, daca puteti si vreti. Merci.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa citesti cartea.
Apoi, portretul se face din 2 unghiuri: fizic si moral.
Pentru cel fizic, pui cap la cap toate descrierile ei care apar in nuvele (inalta/scunda, grasa/slaba, frumoasa/urata, cu ochi verzi/albastri/caprui etc). Si aici, personajul poate fi caracterizat de autor, sau de alte personaje.
Apoi, tot la fel, faci portretul moral, care, si el, reiese din spusele autorului sau ale altor personaje.
Nu uiti sa exemplifici totul cu citate exacte, puse intre ghilimele.
Succes!

1 răspuns:
| dea_8289 a răspuns:

Si eu am facut caracterizarea dar am loato de pe clopotel.ro acolo era caracterizarea a mai multe personaje