| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o mare problema, daca m-ar putea ajuta cineva vas fi recunoscatoare... Am o pisicuta (femela), si are vreo 5 luni circa. Am primit-o cand avea vreo 3 saptamani, abia putea sa mearga si ii dadeam laptic cu biberonul. Am mare grija de ea, doarme la picioarele mele, ii fac baita destul de des, ii dau de mancare, ii schimb nisipul etc. Dar de cateva zile am observat ca vrea sa tot iasa din casa (stau la bloc si apartamentul este destul de mare). Adica de fiecare data cand aude cheia in usa asteapta si apoi cum se deschide o rupe la fuga, apoi pe holu blocului merge incet si miroase cimentul. Am luato de cateva ori cu mine cand duceam gunoiul si o lasam pe jos si nu parea sa ii displaca. azi de exemplu sa intmplat ceva ciudat, care ma speriat putin: i-am schimbat nisipul si am fost sa-l duc la gunoi, am pus-o pe jos, mergea, miroasea, mi-a fost teama sa nu fuga si am luato apoi am pus-o pe scari in bloc, a stat putin, mirosind apoi a incercat sa se duca in jos si am luato repede, apoi am lasat-o si la etajul meu si iar a incercat sa plece, iar cand am luato repede, si cand am intrat in casa am lasat-o in hol si mieuna la usa foarte tare ca atunci cand vrea sa iasa. si in casa e linistita normal dar uneori are un comportament ciudat, alearga foarte repede prin camera, sare pe fotolii pat mobila de abia apuc so zaresc (parca e nebuna). Eu ma gandeam so las sa plece intr-o zi poate nu e fericita dar nu o fac din 2 motive. 1. mi-e frica sa no calce vreo masina sau so manance cainii si 2. mie teama ca se intorce cu "burtica". si mai ales parca nu as vrea pentru ca mi-a facut-o cadou iubitul meu si o iubesc mult si mie foarte draga. mama mi-a spus ca s-ar putea sa caute motan (desi mi se pare cam mica pentru asta) dar ca dureaza numai vreo doua zile dar comportamentul ei dureaza de mai mult de cateva zile (mai exact de cateva saptamani).(apropo am mai avut acu cativa ani o pisica, o virmaneza, dar din cate imi amintesc era foarte linistita si nu mi-a facut nimic de genul asta.) nu stiu ce poate sa aiba si ce anume pot sa fac. ajutati-ma va rog...

5 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Acest lucru este normal, eu am un motan de un an si trei luni cand a implinit 10 luni l-am castrat cerzand ca asta este motivul pentru care vrea sa iasa din casa, s-a aruncat si pe geam de vreo trei ori(mai degraba cred ca a vazut vreo musca si s-a dus dupa ea9. si eu patesc la el, cand deschid usa imediat fuge afara, este curis sa vada, si sa traiasca senzatii noi, asta se intampla si cu copilasii cand cresc. n-ti fa griji este foarte fericita cu tine dar are nevoie sa iasa.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Poate, cum zice mama ta, cauta un motan sau poate doar vrea sa se plimbe mai mult, sa stea mai mult timp la aer curat. Si eu am avut o pisica si mieuna la usa, dar eu o lasam afara si cand trebuia sa manance o strigam si intra in casa si apoi iesea iar afara si facea ce vroia ea. Problema a fost ca a venit intr-o zi cu puisori in burtica big grin. Exista lesa de pisici, daca vrei poti sa-i cumperi si s-o plimbi mult timp prin parc sau alte locuri care ii plac, si in acelasi timp poti sa scapi de grija cu masinile si burtica. Succes!:*

| hanry a răspuns:

Vai vai lai castrat? ar trebui sa fi baiat sa te castreze cineva saracu motan..crying

| hanry a răspuns:

Vai vai l-ai castrat? ar trebui sa fi baiat sa te castreze cineva saracu motan.crying

| florin6 a răspuns:

Duo la medicul veterinar pentru sterilizare. A crescut si hormonii o iau razna.