| midjik87 a întrebat:

am si eu un catelus canis si as vrea daca stiti sa'mi spuneti cum pot sa'l invat sa isi faca nevoile undeva anume in casa...are aproape o luna.HELP!

Răspuns Câştigător
| cristinela a răspuns:

E destul de greu, fiindca e mic.De cate ori face pe unde nu trebuie, cearta-l si du-l unde trebuia sa faca.In baie de exemplu.Cand vezi ca i-a pozitia de facut pipi spune-i nu si asa cum am spus du-l in baie. Apoi scoate-l afara de cel puyin trei ori pe zi, chiar de patru daca poti, caci deocamdata nu poate sa tina si face destul de des.Canichul meu are 7 luni si de abia de vreo doua nu mai face aproape de loc in casa.Cite o data mai scapa si acum in casa, pipi. Dar rar, daca nu iesim cu el afara.Acum il scot de trei ori pe zi.Foarte important.Sterge foarte bine locurile unde nu are vioe sa faca, cu solutii de curatat, ca sa nu mai simta mirosul de pipi, caci o sa mai faca acolo.Multa rabdare, sa mai creasca, si o sa fie mai bine.Deocamdata e mic si uita repede.Cand iesi cu el, plimbal cam pe acelasi traseu, sa se obisniuiasca, ca acolo trebuie sa faca.

1 răspuns:
| Ciupy_2848 a răspuns:

E simplu happy. Am si eu un bishon, am luat-o de cand avea o luna si in cateva zile a invatat unde e WC-ul ei happy.
In PetShop-uri gasesti asa-zisul "covor absorbant". E un covor mic facut din aceeasi chestie ca pampersul. Dupa ce urineaza prin casa, pune covorasul pe urina, sa o absoarba si pune-i covorasul umezit sub nas. P'orma il pui unde vrei tu sa faca de acum incolo.
Procedeul asta trebuie sa-l repeti pana invata (maxim o saptamana).