| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Ar trebui acceptata violenta in cuplu? Fie ca vine din partea lui sau a ei. Am vazut si cazuri in care iubita isi ia la pumni iubitul. Daca sunt copii la mijloc se schimba situatia si ar trebui sa stea impreuna de dragul copiilor?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

1. nu.
2. Asa o sa aiba de suferi copii. Iti dai seama ca multi prefera sa stea doar cu un singur parinte dar sa fie liniste, decat cu amandoi si sa fie mereu stres si scandal.

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu ar trebui. Asta este, daca nu sunt oamenii crescuti cu adevarat in Duhul lui Dumnezeu, vezi si tu ce se intampla. Omul isi face soarta cu mana lui, nu vine Dumnezeu si da pumni nevestei sau sotului prin intermediul unuia din ei.

| gemeni6226 a răspuns:

Sunt complet impotriva violentei in cuplu.Imi aduc aminte pe vremea cand eram tinara si mama se certa cu tata, tata isi lua palaria si se ducea si revenea cand i-au trecut nervii.Niciodata nu a fost violenta in cuplul parintilor.Alt exemplu matusa mea mi-a povestit ca daca se intampla ca erau divergente intre ea si sotul se imbracau si mergeau la restaurant si acolo isi disputau diferendele ca la restaurant la amindoi le-ar fi fost rusine sa ridice vocea, asa ca amindoi se certau pe soptite.Decit violenta mai bine despartire.Nu nici copilului nu e ok sa vada violente ca ramane cu traume.Mai bine divort.

| Furnicuta000 a răspuns:

Acceptata e numai in cazul in care partenerul isi doreste sa fie batut. Sunt unii oameni care au fantezii si vor sa fie batuti dar altfel cum sa fie acceptata daca aia cade lata, cu ochii vineti, plansa si terorizata, cu frica de sot sa nu o omoare? Multi spuneti ca femeia sta sa fie batuta, probabil unele stau pentru copii (dar sunt doar fraiere) sau pur si simplu pentru ca nu vor sa fie omorate la propriu de calaiii aia. Cate stiri nu a dat la tv cu femei omorate de sotii lor desi aveau ordin de restrictie?