| anonim_4396 a întrebat:

Buna as dori sa stiu si eu mai multe informatii despre Delf la franceza

Răspuns Câştigător
| PenséeArtistiqueღ a răspuns:

Salut! Examenul DELF(Diplôme d’Etude de Langue Française) verifica competentele dobandite la lb. franceza. Diploma este recunoscută pe plan internaţional, eliberată de Ministerul Francez al Educaţiei si certifica competenţele în limba franceză, ca limbă străină.
In cadru examenului sunt 4 probe: intelegere si exprimare orala, intelegerea textelor scrise si exprimarea in scris. Exista 4 niveluri: A1, A2, B1,B2.
Nota minima de reusita este 50 de puncte din 100.
Nota minimă de reuşita pentru fiecare proba este de 5 puncte din 25.
Eu personal am sustinut acest examen pentru nivelul B1 in Brasov si iti recomand sa incerci si tu daca te simti pregatit.
Nu este foarte dificil, trebuie doar sa il iei in serios si sa te pregatesti cat de bine poti. Examenul este contracost A1 : 27 euro; A2 : 35 euro; B1 : 45 euro; B2 : 52 euro(preturile sunt estimative). Diplomele se elibereaza in aprox. 3 luni de la data sustinerii examenului.
Daca mai vrei alte detalii, nu ezita sa ma intrebi. Succes!