| alexyapink a întrebat:

as vrea si eu sa stiu daca imi puteti da ideei de superstitii! ce le mai interesante primesc fundita!kiss

Răspuns Câştigător
| Irina117 a răspuns:

Parti ale corpului

- Se spune ca atunci cand ti se imbujoreaza obrajii fara motiv cineva vorbeste despre tine.

- Daca iti cade pieptanul pe jos in timp ce te piepteni acesta este semn pentru mari dezamagiri.

- Daca te mananca nasul acesta este semn de mare suparare, dar mai exista varianta ca daca te mananca nasul, cineva vrea sa te vada. Daca te mananca nara stanga vine un baiat si daca te mananca nara dreapta vine o fata.

- Daca ai stari de voma fara motiv, daca te doare capul din senin, casti in continuu, fara sa-ti fie somn sau iti curge sange din nas, daca iti tiuie urechile si ai temperatura din senin se spune ca ai fost deochiat.

- Daca te mananca urechea stanga te vorbeste lumea de rau, daca te mananca cea dreapta se spune ca te vorbeste cineva de bine.

- Se spune ca daca te mananca talpa de la piciorul drept se anunta o calatorie.

- Daca te mananca buzele se spune ca in ziua respectiva vei fi sarutat/a.

- Daca iti dai cu oja pe unghii si le privesti des se spune ca cineva vorbeste de tine.

- Daca te mananca palma dreapta se spune ca vei da bani in curand. Daca te mananca palma stanga vei lua bani.

- Se spune ca daca ti se zbate ochiul drept in curand va avea loc o nastere in familie, iar daca ti se zbate ochiul stang acest lucru anunta un deces sau o mare dezamgire.

- Daca iti musti limba in timp ce mananci inseamna ca tocmai ai spus o minciuna.

- Atunci cand iti cade o geana, pune-o in palma si arunc-o peste umar in timp ce iti pui o dorinta. Daca geana va zbura, atunci dorinta ta se va indeplini.

- Cate vartejuri se formeaza in crestetul capului, in par, atatea casatorii vei avea.

Animale

- Daca iti intra in casa o pisica tigrata sau una cenusie se spune ca vei intra in posesia unei sume mari de bni.
- Se zice ca daca o pisica stranuta, atunci vine ploaia.
- Daca o pisica sta cu spatele la foc, se spune ca vine furtuna.
- Daca o pisica isi ascute ghearele de piciorul de la masa se spune ca e semn ca vremea de imbunatateste.
- Daca o pisica isi ascute ghearele pe covor se spune ca se anunta vant.

- Cand o pisica isi spala urechea cu labuta sau daca priveste prelung pe fereastra acest lucru anunta ploaie.
- Daca o pisica doarme cu labutele sub ea, anunta vreme rea.
- Se spune ca daca o pisica isi spala fata cu labuta, anunta musafiri.
- Se zice ca daca daca o pisica neagra se indreapate spre tine e semn de noroc, iar daca iti taie calea inseamna ca ia norocul tau cu ea.
- Daca vei lovi o pisica cu picioarul se spune ca vei suferi de reumatism la acel picior.

- Daca vezi o pisica alba noaptea se spune ca aduce ghinion.
- Daca te duci la scoala si vezi o pisica alba se spune ca aduce noroc.
- Se spune ca daca ineci o pisica, vei muri inecat.
- Se zice ca daca o pisica sta in preajma unui nou-nascut pentru ca "ii suge suflarea".

- Daca esti urmarit pana acasa de un caine strain se spune ca aduce noroc.
- O pisica pe un vapor aduce noroc.
- Daca vezi un caine mancand iarba, tavalindu-se pe podea sau scarpinandu-se exagerat de mult inseamna ca va ploua.
- Cand o pisica neagra taie calea unui alai de inmormantare se spune ca un membru din acea familie va muri in curand.
- Daca ai in casa o pisica neagra in casa, daca iti intra in casa o pisica neagra, daca te intampina o pisica neagra la usa cuiva sau daca vezi trei pisici negre la rand se spune ca aduce noroc.

- Se spune ca iti aduce ghinion daca vezi o pisica neagra dimineata devreme, daca fugaresti o pisica sau daca iti intoarce spatele o pisica neagra.
- Se zice ca iepurii sunt aducatori de noroc.
- Se spune ca daca numeri 100 de cai albi te vei casatori cu primul barbat pe care il vei intalni.
- Un piciorus de iepuras este considerat un talisman de noroc.
- Daca inainte de amiaza vezi un caine alb, se spune ca e semn bun.

- Caii albi sunt considerati aducatori de noroc, ori ca-i vezi, ori ca ai unul. Caii cu "sosete albe" sau cu stea in frunte sun considerati cu atat mai mult mai norocosi.
- Se spune ca daca un caine urla la usa ta e semn de moarte.
- Se zice ca daca vacile stau apropiate, atunci vremea se va inrautati.
- Daca un caine scanceste la nasterea unui copil, se spune ca acel copil va avea o viata grea.
- E semn de vreme buna daca vacile stau asezate in iarba inalta.

- Se spune ca e bine sa intalnesti turme de vaci pe drum.
- Se zice ca daca vrei sa ai o luna buna, nu uita ca in prima zi a luni respective sa spui de trei ori "iepure alb" cand te trezesti.
- Aduce ghinion daca omori un liliac.
- E semn de moarte daca un liliac intra in casa.
- Se spune ca aduce noroc daca esti lovi de un liliac.

- Sunt considerate aducatoare de noroc buburuzele care ti se aseaza in palma.
- E semn rau daca vezi un liliac in timpul zilei.
- Se zice ca daca un paianjen coboara pe firul sau din tavan sau apare pe perete din senin e semn de vesti sau de musafiri.
- Daca un liliac zboara in spatele tau se spune ca cineva te va dezamagi sau te va insela.
- E semn bun daca o albina intra in casa ta.

- Daca o albina moare in casa ta sau daca omori o albina aduce ghinion.
- Se spune ca panza de paianjen opreste sangerarea daca e pusa direct pe rana.
- Nu e bine sa omori paianjenii. In epoca medievala era important sa ai paianjeni in casa pentru ca omorau mustele.
- Se spune ca vei primi bani daca o panza de paianjen iti cade intamplator peste fata sau pe tine.
- Daca vezi un paianjen tesandu-si panza inseamna ca iti vei cumpara haine noi foarte curand.

- Se spune ca vrabiile sunt purtatoarele spiritelor celor morti si de aceea nu e bine sa omori o vrabie.
- Aduce ghinion daca omori o buburuza.
- Se zice ca daca vezi trei pescarusi zburand impreuna in directia ta, atunci cineva din familie va muri in curand.
- Se spune ca ai noroc tot anul daca primul fluture dintr-un an pe care il vezi este alb.
- Aduce ghinion daca vezi o bufnita in timpul zilei.

- Daca numeri trei puncte negre de pe aripile buburuzei se zice ca vei afla cate luni norocoase vei avea de acum in colo.
- E semn de ghinion daca in casa intra un greiere sau o broasca.
- E semn bun daca vezi trei fluturi zburand impreuna.
- Se zice ca daca te duci la pescuit nu este bine sa numeri pestii pe parcurs ci doar la sfarsit, caci altfel nu mai prinzi nici un peste.
- Nu e bine sa omori o randunica.

- E semn rau un singur porumbel pe acoperis.
- Se spune ca aduce noroc daca pui fotografii, ornamente sau alte elemente de decor reprezentand elefenti in fata usii.
- Ciorile sunt considerate semn rau.
- Daca pe casa ta canta cucuveaua e semn rau.
- Se zice ca daca o pasare bate in geam e semn de moarte.
- Daca o pasare se indreapta in zbor spre tine e semn bun.

Bani

- E bine ca Anul Nou sa te prinda cu bani in buzunar.

- Daca ridici o moneda de jos care are pajura in jos aduce ghinion.

- Daca ridici o moneda de jos cara are pajura in sus aduce noroc.

- Se spune ca aduce ghinion daca la un joc iti cade cartea pe jos, daca iei cartile cu mana stanga sau daca fluieri in timpul jocului.

- Daca porti la tine o moneda gaurita aduce noroc.

- Se zice ca aduce noroc daca joci jocuri de noroc cu carti imprumutate sau daca stai la masa de joc pe o batista.

- Iti aduce noroc daca arunci o moneda intr-o fantana

- Aduce ghinion daca daruiesti cuiva un portofel fara nici un ban in el.

- Aduce noroc sa gasesti o moneda in ploaie.

- Daca tii un borcan cu banuti in bucatarie aduce noroc.

Casa

- E bine sa aduci intr-o casa noua sare.

- Nu e bine sa iesi dintr-o casa pe alta usa decat cea pe care ai intrat.

- Aduce ghinion daca imprumuti matura de la cineva sau altcuiva.

- Cand te muti intr-o casa noua nu e bine sa iei cu tine matura veche; cumpara o matura noua, iar pe cea vehce arunc-o.

- Aduce ghinion daca te muti de la un etaj superior la unul inferior in aceeasi cladire.

- Se spune ca sarea presarata pe pragul unei case noi va proteja casa de rau.

- E semn rau daca te incui pe din afara.

- Aduce noroc daca la temelia unei case nou construite se pune o moneda.

- Daca maturi casa si dai gunoiul afara noaptea se spune ca vei primi vizita unui strain.

- Se spune ca adunce noroc daca in casa noua aduci o matura noua, o moneda si un carbune.

- Cel mai bine este sa dormi cu picioarele spre sud si cu capul spre nord.

- Nu este bine sa te muti in casa noua intr-o vineri sau o sambata sau intr-o zi ploioasa.

- Daca un tablou cade din senin de pe perete se spune ca e semn ca in curand va muri un prieten sau o ruda. Mai exista si varianta cand poate fi semn de boala grava, de ghinion sau de drum indepartat.

- Se spune ca adunce ghinion sa maturi imediat dupa ce au plecat musafirii si acestia sunt inca pe drum.

- Nu e bine sa bati covoarele dupa asfintit.

- Daca ai inceput sa faci patul, nu te opri inainte sa-l termini ca sa faci altceva, altfel e semn de ghinion.

- Se spune ca daca sar scantei din soba sau din camin, vin musafiri.

- Aduce ghinion daca intinzi rufele dupa asfintit

- Daca pui asternuturile gresit se spune ca in curand te vei muta.

- Aduce ghinion daca nu-ti faci patul duminica.

Diverse

- Se spune ca nu este bine sa te intorci din drum cand mergi pe scari sau sa depasesti pe cineva pe aceesi scara.
- Nu este bine sa deschizi umbrela in casa.
- Se spune ca aduce ghinion sa-ti vezi chipul intr-o oglinda la lumina lumanarilor.
- Se zice ca nu e semn bun daca iti cade umbrela pe podea.
- Daca la o ceremonie se stinge o lumnare fara motiv, se spune ca prin preajma sunt spirite rele.

- Nu e bine sa daruiesti cuiva o umbrela, se spune ca e un cadou cu ghinion.
- Aduce ghinion sa urci pe o scara cu numar par de trepte.
- Se spune ca daca o oglinda cade si se sparge, cineva din casa va muri in curand.
- Umbrela pe pat sau pe masa aduce ghinion.
- Se spune ca e semn bun cand vezi un cosar. Pune-ti o dorinta cand vezi unu si ti se va indeplini.

- Se spune ca nu trebuie sa treci pe sub o scara de orice fel ar fi ea, de biblioteca, de zugrav etc.
- Se spune ca e semn de ghinion daca primesti in dar o oglinda.
- Aduce ghinion sa aprinzi trei tigari din acelasi chibrit.
- Se zice ca spargerea unei oglinzi atrage sapte ani de ghinion asupra ta.
- Se spune ca aduce ghinion daca primesti sau daruiesti perle. Daca primesti perle da un banut pentru ele.

- Daca te impiedici de scara se spune ca in curand, in familia sau in casa ta, va avea loc o casatorie.
- Fetele care indeplinesc un anumit ritula, se spune ca isi pot vedea in oglinda ursitul, iar familiile pot chema imaginile rudelor decedate.
- Se spune ca atunci cand esti asezat intr-un cerc, spiritele rele nu te pot atinge.
- Se zice ca e semn rau daca razi inainte de micul dejun.
- Nu e bine sa aduci toporul in casa.

- Se zice ca e bine sa stranuti imediat dupa ce te-ai trezit sau sa stranuti spre dreapta.
- O pana de lebeda ascunsa in perna iubitului asigura fidelitatea acestuia.
- E semn rau daca vezi o ambulanta.
- E semn rau daca stranuti in noaptea Anului Nou sau inainte sa te duci la culcare.
- E senm bun daca gasesti un ac indoit.

- Se spune ca aduce ghinion daca te tarasti pe sub gard sau daca dai noroc cu cineva peste gard.
- E semn rau daca schimbi numele unei nave sau daca sticla de sampanie cu care este botezata nu se sparge.
- Se spune ca daca un foarfece cada pe jos, iubitul nu ti-a fot credincios.
- E semn buna daca pe drum iti iese cineva in cale cu galeata plina si e semn rau daca galeata e goala.
- E bine sa porti la tine o canitate mica de sare.
- Un steag nu trebuie sa atinga pamantul, se spune ca aduce ghinion.

- E semn rau daca dintr-o lampa cad picaturi de ulei.
- Se spune ca e bina ca marinarii de pe un vas sa fie tatuati.
- Se spune ca e semn rau daca vantul iti darama gardul.
- Daca vei sa alungi spiritele rele trebuie sa bati cu degetul de trei ori in lemn.
- Daca te duci la pescuit si primul peste prins il arunci in apa se spune ca aduce noroc.

- Se spune ca aduce ghinion daca navighezi pe o nava verde, intr-o zi de vineri sau daca urci pe o nava cu piciorul stang.
- Aduce ghinion daca ai masina de culoare verde.
- Nu e bine sa lasi matura langa pat pentru ca se spune ca spiritele vor crede ca este un bat blestemat.
- Daca dintre 2 persoane care spun ca te iubesc, vrei sa afli care te iubeste mai mult, da numele lor degetelor mari de la maini, apoi leaga-ti cele doua degetele cu o ata; departeaza brusc mainile, ata se va rupe - degetul care are cea mai lunga bucata din ata initiala, iti va spune cine te iubeste cu adevarat.
- Daca o fata varsa apa, cafea sau orice alta bautura in timp ce bea, inseamna ca este in gandurile iubitului ei.

- Daca o ata care se incurca in timp ce fata coase, este semn ca iubitul ei se gandeste la ea.
- Se spune ca daca pe data de 10 august (Sf. Laurentiu) vei vedea o stea cazatoare inseamna ca vei visa la alesul sau aleasa ta.
- Se zice ca daca la o masa sunt 13 persoane, cu siguranta ca intre acestea este un cuplu de indragostiti care isi tine secreta idila.
- Se spune ca cine are o gropita in barbie a fost atins de Cupidon.
- Nu e bine a daruiesti batiste unei persoane, decat daca vrei sa te desparti definitiv de acea persoana.

- Daca bratara sau cureau te jeneaza inseamna ca iubitul tau se gandeste la tine.
- Se spune ca daca o broasca raioasa iti taie calea e semn ca-ti vei intalni alesul sau aleasa.
- Daca un chibrit odata aprins si pus in scrumiera arde in continuare e semn ca esti iubit.
- Inainte de a te culca, da un nume fiecarui colt al camerei, iar dimineata la desteptare, primul colt pe care-l vei vedea, iti va da numele persoanei care te iubeste cel mai mult.
- Se spune ca daca o fata care coace in cuptor un cozonac, il arde, inseamna ca iubitul/sotul ei este foarte suparat pe ea.

- Un cutit primit cadou de la iubit/iubita, e semn ca iubirea se va sfarsi curand.
- Daca primeste cadou un cutit de al un prieten este bine sa-i dau un ban pe el, altfel prietenia voastra va lua sfarsit.
- Daca focul pe care o fata il face, se tot stinge, inseamna ca fata se gandeste la iubitul ei.
- Daca o fata prinde o gargarita, si apoi o elibereaza, directia in care acesta zboara, este directia din care va veni viitorul ei sot.
- Se spune ca daca pe o bucata de hartie, scrii numele iubitei/iubitului, dupa care ii dai foc, iar hartia arde toata, inseamna ca nu te iubeste; daca arde doar pe margini, dar numele ramane neatins, te iubeste.

- Aminteste-ti de locul unde te-ai impiedicat si acesta va fi locul viitoarei tale intalniri.
- Gandeste-te la 5 - 6 nume de baieti sau fete cu care ti-ar placea sa te casatoresti. In timp ce rasucesti codita unui mar, recita aceste nume si numele pe care-l vei pronunta in momentul in care codita a cedat, este numele celui ales a-ti fi sot/soata.
- Se spune ca daca ai noroc in dragoste, nu vei avea noroc la jocul de carti si invers.
- Daca iti iei "la revedere" de la un prieten pe un pod, nu-l vei mai intalni niciodata pe acel prieten.
- Se zice ca daca siretul pantofului este dezlegat, acea persoana se gandeste la aleasa/alesul sa/sau.
- Daca te mananca urechea dreapta, cineva vorbeste despre tine.
- Daca te mananca urechea stanga, cineva te vorbeste de rau.

Noapte

- Se spune ca nu este bine sa fluieri noaptea, dupa apusul soarelui, pentru ca poti chema spiritele rele.

- Nu este bine sa stai in fata unei oglinzi pe intuneric.

- Se spune ca nu este bine sa-ti tai unghiile seara pentru ca iti scurtezi viata.

- Daca vezi o stea cazatoare noaptea se spune ca ti se vor indeplini trei dorinte.

- Daca iti auzi numele stigat noaptea, nu te intoarce.

- Se spune ca nu este bine sa arati cu degetul spre luna pentru ca vei ramane fara degete.

Sarbatori

- Se sune ca lumanarea cu care s-a mers la biserica de Inviere trebuie pastrata peste an; lumanarea se aprinde in timpul furtunilor pentru a proteja casa de pagube.

- Traditia spune ca nu este bine ca in ziua crucii sa mananci fructe care contin semnul crucii in interior: nuci, mere.

- Daca de Craciun porti pantofi noi, se spune aduce ghinion.

- Daca bate vantul de Craciun aduce ghinion.

- E bine sa ai pe masa de Craciun si Anul Nou crengute de vasc, aduce noroc.

- Un cer senin de Craciun anunta un an roditor.

- Nu este bine ca intre Craciun si Anul Nou sa se tricoteze, sa se coase sau sa se spele rufe.

- Acel obiect pe care il tii in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca tii bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca iti tii iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel.

- Se spune ca dorinta pusa la mizul noptii de Revelion are toate sansele sa se indeplineasca.

- Aduce ghinion sa intri in noul an fara nici un ban in buzunar.

- Nu este bine sa agati calendarul inainte sa inceapa noul an pentru ca aduce ghinion; aduce ghinion daca intorci fila inainte ca ziua sau luna sa se termine.

- Se spune ca daca noul an te prinde cu datorii asa va fi tot anul.

- Prima persoana care va trece pragul in prima zi a anului te va influenta tot anul; persoanele blonde sau roscate aduc ghinion, iar persoanele brunete aduc noroc.

- Nu este bine sa aruncati ceva in prima zi a anului, nici macar gunoiul.

- Este bina ca in prima zi a anului cineva sa intre in casa, nu sa iasa!

- Daca prima persoana care va intra in casa este o femeie, va fi un an prost, daca e barbat, va fi un an norocos.

- Daca in prima zi a anului faceti ceva legat de servici va va merge bine tot anul la servici.

- Nu este bine sa spalati in prima zi a anului.

- Este bine ca noul an sa va gaseasca in curatenie deplina.

- Nu plangeti in prima zi a anului.

- Este bine ca pe data de 1 ianuarie sa imbracati ceva nou.

- Nu este bine sa spargeti ceva in prima zi a anului.

- Nu imprumutati bani si nu va faceti datorii pe 1 ianuarie.

- E semn rau daca stranuti in noaptea de Anul Nou.

- Nu injurati si nu folositi cuvinte urate in Ajun de An Nou.

- Daca mananci mere in Ajun de Craciun, vei fi sanatos tot anul.

- Copiii nascuti de Craciun sau de Anul Nou sunt norocosi.

- Daca te tunzi in vinerea Pastelui se spune ca nu vei avea dureri de cap tot anul.

Zile si ore

- Se spune ce daca primesti de luni bani vei primi toata saptamana; daca vei cheltui bani de luni, asa va fi toata saptamana.

- Martea aduce ghinion.

- Se spune ca asa cum vei inepe saptamana asa vei avea toate zilele.

- Daca iti tai unghiile vinerea sau duminica este semn de ghinion.

- Ca sa ai noroc tot anul poarta haine noi de Paste.

- Daca incepi o calatorie vinerea vei avea ghinion.

- Asternutul schimbat vinerea anunta visuri urate.

- Nu e bine sa calci rufe duminica

- Nu e bine sa incepi sa-ti confectionezi haine vineri, decat daca le termini tot in acea zi.

- Se spune ca daca te uiti la ora fixa la ceas "cineva" te iubeste; daca te uiti un minut mai devreme inseamna ca te-a iubit, iar un minut mai tarziu inseamna ca te inseala.

- Se spune ca zilele de luni, miercuri, joi, duminica sunt cu noroc, iar cele de marti, vineri, sambata cu ghinion. Sunt cu atat mai ghinioniste daca este vorba de marti 13 sau vineri 13.

sunt bune?:d

:*

1 răspuns:
| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Buna!
- Daca te mananca buzele se spune ca in ziua respectiva vei fi sarutat/a.

- Daca iti dai cu oja pe unghii si le privesti des se spune ca cineva vorbeste de tine. sa stii ca nu le-am copiat le stiu iar prima o adorwinking