| AndraMihaela16 a întrebat:

Care este materia voastra preferata si de ce?
Funda la cel mai complex raspunshappy

Răspuns Câştigător
| Gabica a răspuns:

Mie imi place mult limba romana, in special atunci cand explicam figuri de stil, compunem texte argumentative.De ce? Pentru ca imi pot folosi imaginatia si profesoara ne imdeamna sa facem asta,ne indruma, ne ajuta, ne da sugestii.Am o imaginatie foare bogata si nu imi este greu sa compun aceste texte, iar faptul ca doamna profeseara nu imi critica ideile(pentru ca deseori ii plac ideile mele) ma incurajeaza sa imi folosesc imaginatia si sa o imbogatesc pe zi ce trece.Si atunci cand facem gramatica imi place, pentru ca mi se pare foarte interesanta si pentru ca stiu ca fara ea nu m-as putea exprima corect in limba romana. Fara gramatica nu as putea compune acele texte de care am amintit mai sus.
Deci cam asta este tot ce am avut de spus.Tie ce materie iti place?

3 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Mie imi plac matematica si romana.Matematica deoarece este cea mai logica materie, nu trebuie sa memorezi foarte multe lucruri, iar romana pentru ca este frumos sa analizezi diferite texte si inveti sa scrii corectlaughing

| AndraMihaela16 explică:

Multumesc la totihappy

| NastyP a răspuns:

Limba si literatura Romana. De ce? Pentru ca avem nevoie de ea, n plus daca ai o profa buna, inca de pe clasa 1 te invata cu tot felul de jocuri distractive care iti usureaza invatatul. In plus, in aceasta materie nu ai nevoie de calcule sau de ceva exact, mereu poti improviza si pune de la tine (depinde de exprimarea fiecaruia). Cu o exprimare frumoasa te poti invarti la o propozitie mult si bine, uneori poti chiar si ocoli raspunsul si tot ti se puncteaza, daca te sti exprima frumos si corect.