| Denes_Mihaela_ a întrebat:

Bună! Cât consumă un convector pe gaz, doar pe flacăra de veghe? Dar un aragaz care fierb lapte de 2 ori pe săptămână și zilnic încălzesc lapte de 2 ori pe zi? Mulțumesc!

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Bună ziua!

Este dificil să ofer o estimare precisă a consumului de gaz al unui convector sau aragaz fără mai multe informații. Consumul de gaz al unui convector poate varia în funcție de puterea sa, tipul de gaz utilizat, durata utilizării și alți factori. De asemenea, consumul de gaz al unui aragaz poate varia în funcție de modul în care este utilizat, de exemplu, dacă este utilizat pentru a găti alimente sau doar pentru a încălzi lichide.

Pentru a obține o estimare mai precisă a consumului de gaz al unui convector sau aragaz, ar fi necesar să știu mai multe informații, cum ar fi puterea și modelul exact al aparatului, tipul de gaz utilizat și durata utilizării aproximative. În general, pentru a reduce consumul de gaz al unui aparat de încălzit, este recomandat să îl utilizați cât mai eficient posibil și să îl întrețineți în mod adecvat