| Maariiaa a întrebat:

Bună!happy
Ce părere aveți despre sistemul țării noastre de învățământ?:s
Aș vrea să îmi argumentați. Să scrieți ce ați vrea să nu mai fie și ce ați vrea să se schimbe.batting eyelashes
Părerea mea este că sistemul de învățământ este total varză. Nu dau prea multe detalii, altept de la voi.hee hee
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Dean1996 a răspuns:

Sistemul tarii noastre de invatamant? Excuse me,we have somethig like this? Ohh,of course we have.*ironic*.In primul rand,nu stiu de unde sa incep,exact cum a spus si @AG,faptul ca se pune accent pe teorie,si practica zero barat,mi se pare o prostie(ca sa nu spun alte cuvinte care nu sunt binevenite)vreau sa zic,cu ce te ajuta numai teoria? Iti trebuie si practica. Spre exemplu, astazi m-a ascultat la tehnologica, am luat 10. Daca vine acum cineva si ma intreaba lectia, nu stiu sa i-o spun cap coada cum stiam la tabla.De ce? Pentru ca teoria nu te ajuta cu nimic,practica e totul,din practica poti scoate o teorie,o definitie,dar din teorie nu iti poti da seama de practica.Cel mai bun exemplu este la matematica,cand iti da o definitie,spune-mi,de cate ori intelegi exact ce se spune in ea? Nu astepti sa faca profesorul figura la tabla? Eu una nu inteleg aproape nimic din teoria la geometrie,dar cand vad figura in fata,ma prind usor,dar sa lasam mate acum,vorbim de tot,,sistemul" tarii noastre de invatamant.Dar a fost un exemplu,iti mai dau unul daca vrei.Un medic invata sase ani de zile la medicina,plus patru la specializare(asa stiu eu ca e) DAR,face si practica dupa aia,si prin practica nu uita ce a invatat la facultate,chiar daca a invatat mult(vorbim totusi de medicina)

La noi nu se pune accent pe practica,ci doar teorie, teorie si iarasi teorie, si la un moment dat mai uiti(sau uiti de tot.) si e una din multele greseli.Inca o greseala.Profesorii nu mai sunt bine platiti si nu isi mai fac treaba cum trebuie,spre exemplu cati profi explica bine?(mai ales la romana si mate) eu sincer,nu am vazut profesor bun la aceste doua materii,cauta sa te prinda ca nu sti,ca sa iti predea ei teoria ta,sau sa te ia la meditatii pentru ca nu le ajung bani de la guvern,si oarecum ii inteleg,dar cu ce sunt vinovata ca le-a scazut lor salariul?
As vrea sa numai fie atat de multe teorie, sau daca e teorie, sa ne si ajute la ceva.As vrea ca profesori sa explice si ei bine(pentru ca de aia sunt profesori,adica ori sunt, ori numai sunt nu?).Dar ti-am spus, in principal cred ca greseala este la faptul ca ne bazam doar pe teorie si deloc pe practica aproape.Deci in acest domeniu,iti pot da sute,mii de exemple din scoala mea(adica multa teorie si deloc practica ma refer)eu cred ca daca s-ar schimba asta,lucrurile ar fi okay, pentru ca am intelege mai bine lectiile de la scoala, acum.asta e opinia mea.

O zi buna.

1 răspuns:
| AG a răspuns:

E total varza cum ai spus. In primul rand se pune prea mult accent pe teorie dar practica...deloc. Programa e incarcata cu tot felul de prostii de care nu avem nevoie si lasate la o parte lucruri necesare. Examenele se dau aiurea, la bac se ia chiar daca nu stii sa deschizi gura. whateverlaughing