| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Romanii nostri mult iubiti care pleaca in strainatete ma refer la aia care :
1. Sterg la fund batrane si batrani si cand ajung acasa in Romania nu stiu sa mai vorbeasca cum trebuie Romaneste incep sa spuna ca:Ce e cu Romenii asta care lucreaza la o munca asa de rea?(Asa vorbea un Roman care inainte sa plece in Strainatate spunea ca: eu imi iubesc tara si voi pastra lb. Romana in mine pana la moarte.
2. Mai e tipul ala de Roman care pleaca in Italia, Franta etc si peste 20 de ani se afla ca el a fost sechestrat in strainatete(nu inteleg ce au unele tari cu noi) dar Romansii nostri nu vad la stiri ca sunt multe cazuri de Romani sechestrati in strainatate?
Si tipul asta de Roman pe acare nu-l suport acel tip este ala Care fura s-au se face de cacao in strainatate.
Voi ce parere aveti despre tipul asta de romanei?

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Fiecare doarme așa cum își așterne.
Nu am nicio parere despre astfel de oameni. În general, nu prea mă interesează ce fac alții decât dacă este ceva wow sau inovator. Faptul că ai noștri sunt slugariti pe unde apuca și se întorc în țară cu fițele tipice de Buftea, nu este ceva ieșit din comun. Noi, ca nație, asta știm să facem, atât putem, atât ne duce bibilica.
Fii tu diferit și fă ce trebuie! happy

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu te inteleg pe tine, de ce te preocupa locul de munca al altuia. Suferi de sindromul "capra vecinului", care e mai de ca cat decat orice alta forma de dobitocism.
Romanii care au plecat in strainatate sa munceasca, au invatat meserii si si-au deschis firme acolo, nu te deranjeaza? Nu sunt deloc putini. Iar aia o sa se intoarca in tara spre batranete, doar pentru a-si alina dorul de tara.
Parerea mea e ca prostii sunt prosti oriunde, fie ca se plang de salariul minim din tara sau sterg la fund batrani in Italia, iar problema ta e, probabil, ca nu stii ce sa alegi intre stersul la fund si salariul romanesc.
P.S.: Daca accepti sa stergi la fund, infirmierele sunt bine platite si in Romania, si isi gasesc de lucru foarte usor. Doar ca spitalele sunt pline de bisericute, si trebuie sa suporti medici aroganti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare face ce vrea.E aiurea sa iti pese ce fac ceilalti, cat timp n-ai nicio legatura cu ei.Cat despre "iubirea de tara"pe care ai amintit-o mai sus, e stupida.De ce sa iubesti Romania? E un loc asa de bun si nu stiu eu?

Răspuns utilizator avertizat
| Chernobyl a răspuns:

Nici eu nu inteleg de ce uni Romani se fac de ras in strainatate.