| AleXasta a întrebat:

Buna!big grin puteti sa ma ajutati big grin sa conjug verbul "a citi " la modul personal (timpuri)si la modurile nepersonale?big grinmultumesc! fundita :*:*

Răspuns Câştigător
| dorutza_9395 a răspuns:

Modurile personale:indicativ-Eu citesc, tu citesti, el/ea citeste, noi citim, voi cititi, ei/ele citesc; conjunctiv-Eu sa citesc, tu sa citesti, el/ea sa citeasca, noi sa citim, voi sa cititi, ei/ele sa citeasca; imperativ-Tu, citeste! Voi, cititi! e doar pentru pers a doua.Conditional-optativ-Eu as citi, tu ai citi, el/ea ar citi, noi am citi, voi ati citi, el/ele ar citi.
Modurile impersonale:infinitiv-a citi; gerunziu-citind; supin-de citit; participiu-citit.