| Elina2000 a întrebat:

Imi puteti spune cum pot strange bani pentru a imi putea achizitiona un Iphone 4s? Am 13 ani.Si am incercat deja chestiile cu bunicii si facutul curateniei in casa dar nu prea functioneaza! Dau funda celei mai bune solutii!

Răspuns Câştigător
| ShadeAdda a răspuns:

Nu te baga in pariuri. Te bagi in mai stiu eu ce *acaturi.
Nu stiu sigur cum poti strange bani mai bine decat sa-ti ajungi parintii/sa faci curatenie, etc. Incearca sa faci ceva hand-made (bratari, coliere, brelocuri) si sa le vinzi cu 1 leu/5 lei/10 lei (depinde ce anume faci). Plimba-te pe la colegi, prieteni, rude, vecini... Si mai poti face fursecuri sau alte dulciuri din astea mici pe care sa le poti vinde. Dar trebuie sa-ti iasa bine. Insa daca le vei face vei prinde experienta si nu va fi prea greu. In acelasi timp pentru obiecte handmade mai e posibilitatea sa le faci din Fimo (un fel de lut colorat) care se usuca si devine tare ca piatra daca il pui la cuptor dupa ce i-ai dat o forma. Poti sa faci o gramada de lucruri din Fimo, mai ales daca ai imaginatie si dexteritate (am o colega care face asa ceva si m-a lasat uimita).
Asa, ce mai vreau sa-ti spun e sa-ti sugerez sa NU iti iei un IPhone 4S. Sincer, e o porcarie de telefon. Samsung-ul e mult mai practic si intrece cu mult IPhone-ul. Doar cei cu fite in cap si care nu au pe ce sa-si dea banii isi iau IPhone. Asa ca daca as fi in locul tau mi-as lua orice altceva decat un Iphone. Nu merita efortul de a strange bani ca sa ii dai pe asa ceva. Mai degraba mi-as lua o tableta!
O alta modalitate este sa stai cuminte acasa si sa inveti foarte bine in anul care urmeaza la scoala. Se dau burse de merit. MARI. Si la olimpiade la fel.
Bye-bye!winking

3 răspunsuri:
| eurynomus a răspuns:

Un zte blade iti sta in gat?

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Pastreaza alocatia in fiecare luna.Roaga-i pe parinti sa-ti mai dea din cand in cand.

| Lupescu_Cezar_1987 a răspuns:

Du-te la pariuri sportive.