| lady_9246 a întrebat:

imi puteti spune va rog daca stiti care este piatra norocoasa, talismanul in zodia pesti?

3 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Bună.
Talismanul norocos este Ametist.
Piatra de culoare violet deschis pana la inchis, rosu-violet. Intareste vointa. Este piatra cumpatarii. In conceptia anticilor este piatra care potoleste orice fel de pasiuni, fie ele datorate iubirii, bauturii, jocurilor de noroc sau altor cauze. Calmeaza suferintele sufletesti si alunga melancolia. Intareste vointa si echilibreaza metabolismul. Se foloseste pentru tratarea insomniilor si nevralgiilor. Protejeaza purtatorul de farmece si vraji. Ideal pentru meditatie. Remediu deosebit impotriva alcoolismului. In vechime era raspandita credinta ca aceia care beau vin din cupe de ametist nu se imbata niciodata.

Toate cele bune!happy

| GuessWho a răspuns:

Ia sa vad ce raspuns primesti.ca si eu sunt pestibig grin

| TraficantaDeVisee a răspuns:

Talisman norocos: Ametist

Ametist

Piatra de culoare violet deschis pana la inchis, rosu-violet. Intareste vointa. Este piatra cumpatarii. In conceptia anticilor este piatra care potoleste orice fel de pasiuni, fie ele datorate iubirii, bauturii, jocurilor de noroc sau altor cauze. Calmeaza suferintele sufletesti si alunga melancolia. Intareste vointa si echilibreaza metabolismul. Se foloseste pentru tratarea insomniilor si nevralgiilor. Protejeaza purtatorul de farmece si vraji. Ideal pentru meditatie. Remediu deosebit impotriva alcoolismului. In vechime era raspandita credinta ca aceia care beau vin din cupe de ametist nu se imbata niciodata.
Aventurinul, era foarte popular in China Antica, unde purta denumirea de piatra imparatului (Yu). Ca talisman, asigura fericirea, linistea, prospetimea si o minte sanatoasa. Aventurinul rosu - brun este cunoscut din Kenya, iar cel verde din Tanzania, in vreme ce pietrele albe si cele alb-negre vin din Rusia.
Este o piatra a norocului si a sperantei. Protejeaza impotriva energiilor negative si impotriva "vampirilor energetici".
Ascute mintea, stimuleaza capacitatile mentale, perceptia, creativitatea, independenta, spiritul conducator, motivatia, curajul, decizia, calitatile de lider, vointa, actiunea, imaginatia. Confera echilibru, pace, inspiratie, energie, prosperitate, succes, calitati de lider. Scade frica, depresia, anxietatea, indecizia, emotivitatea, absorbtia energiei purtatorului de catre o alta persoana, fiind un puternic scut energetic. Aventurinul are un puternic rol curativ, fortificand organismul. Este bun pentru plamani, inima, sistemul urogenital, ochi, piele, musculatura, circulatie sangvina. Induce somnul, scade febra, inflamatiile, migrenele, stresul si presiunea arteriala. Mareste acuitatea vazului si ajuta la dezintoxicarea de medicamente, droguri, alcool si toxine.
Protejeaza si nativii din zodiile: Berbec si Capricorn si Varsator