| Bquna a întrebat:

Bună! În aplicația mea de la muncă scrie că am 8 ore de sărbătoare legală de recuperat, iar la ore suplimentare de recuperat îmi arată că am 0. Ce înseamnă? Pot să plec acasă mai devreme de la muncă sau ce? Nu înțeleg cum funcționează chestiile astea, e primul meu loc de muncă...

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru sarbatoarea legala vei primi 1 zi libera, asa cum primeste toata lumea in acelasi timp, nefiind nimic de recuperat si nici nu poti pleca cand vrei tu de la munca, ca nu asa functioneaza zilele legale.
Zilele legale sunt cele de Paste, Craciun, 1 ianuarie, 15 martie... samd.
Ai lucrat pe 1 ianuarie 2024?
Fiindca aceea a fost zi de sarmaboare legala.

Orele suplimentare sunt platite de obicei separat, sau cand se aduna 8 ore, poti sa-ti iei liber 1 zi, dar toate aceste ore suplimentaree se contabilizeaza separat in sistemul de salarii si trebuie sa faci pontaj separat, sau sa anunti seful ca ai stat peste program in ce zile, cate ore samd si mentioenzi sefului ca doresti sa ti s eplateasca acele ore suplimentare sau sa ti se dea 1 zi libera, cand se aduna 8 ore.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai intreaba si tu un manager, un hr ce aveti voi acolo

| antonioger a răspuns:

Aplicatia respectiva se pare ca nu este sincronizata in cele doua campuri de informatii. Va trebui sa intrebi seful tau despre aceasta diferenta. Totusi nu inteleg cum e la voi, sarbatoarea legala este o zi libera platita de angajator, numai daca nu cumva compania la care lucrezi nu agreeaza asa ceva si totusi ti-a dat ziua libera si acum mai ai de lucrat o zi in plus (poate cate 2 ore pe zi pana la 8 ore) ca sa recuperezi acea zi de sarbatoare legala.