| Amaliamalia a întrebat:

M-am saturat de situatia in care ma aflu.
Sunt o foarte buna ascultatoare si imi place sa ajut oamenii cum pot, cu sfaturi sau chiar cu materiale, insa NICIODATA nu ma asculta si pe mine cineva! NICIODATA! Mereu trebuie sa ascult fiecare of, al tuturor persoanelor cu care intru in contact, insa niciodata nu mi se ofera dreptul sa spun altceva decat sfaturi in legatura cu problema pe care o are persoana respectiva (si si acelea nu de fiecare data, deoaece de multe ori doar ascult o persoana si atat). Imi place mult sa ii fac pe ceilalti sa se simta confortabil n prezenta mea si sa le ofer ceva ce as dori eu sa primesc de fapt. Dar toata situatia asta incepe nu doar sa ma oboseasca, ci mai ales sa imi dea o senzatie de singuratate. Nimeni nu ma asculta, deci nimanui nu ii pasa de mine, deci sunt singura! Cam acesta e mesajul pe care il primesc de la oameni, desi eu nu procedez astfel cu ei. Acasa de asemenea am mari probleme in comunicare. Poate pentru ca ma exprim mai bine in scris… nu stiu, insa de fiecare data cand suntem cu totii, in familie, si incerc sa intru in conversatie, sau nu ma aude nimeni (desi tonul vocii mele nu este char atat de silentios incat sa nu fiu auzita) sau se vorbeste peste ceea ce spun eu, si nu reusesc sa termin fraza. Nu obisnuiesc sa vorbesc mult, si repet mai mult ascult oamenii, insa am si eu nevoie ca cineva sa ma asculte si pe mine, ca ceilalti sa ma respecte si sa ma lase sa termin ceea ce am inceput sa zic. Unde gresesc? Va rog frumos daca va dati seama din cate am scris, care este greseala mea? De ce nu ma asculta nimeni?

3 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Si mie imi place sa ajut oamenii si de aceea am citit "romanul" prezentat laughing. Gandeste-te ca poate problema este ca pui prea mult suflet in ceea ce faci si ca trebuie sa iti gasesti un mod de a te relaxa.

P.S. :Incearca sa vezi in totdeauna partea plina a paharuluiwinking

| Maidanezul a răspuns:

Nu o lua si tu chiar asa ca toti am trecut prin asta, mai pui de la tine mai lasa si altii.Prietenia este ca urul se caleste in foc parca asa se spune. Familia este temelia mviata este dificila toti vin cu necazurile lor dar ale tale sunt pe locul 7 asta este.Greseala ta este ca nu ai rabdare, si nu te mai repeta.Oa re sa ai tu asa de mari probleme de viata si de moarte sa nu te auda nimeni fii fata serioasa.Dar nu zici nimic cum ai pus mintea la contributie sa gasesti o solutie si ce rezultate ai avut. Parca pui 2-3 ex de mate si dupa =ioc pai nu e bine.Ia uite si senzatie de singuratate bravo Amalia pai de ce? eu zic ca esti prea posesiva si vrei sa fii tu in centrul atentiei.Stai de vorba cu tine insati si sa te analizezi corect vezi unde gresesti.nu ii vedea pe cei din jur niste primitivi si tu. ca nu e bine.Sa vezi ce trag eu cu Ema la religie cind vin primitivii peste noi dar astia care vin nu cred in nimic, Primitivii credeau in ceva si nu mai stam sa ne plingem de mila dam cu ei de asfalt. asta ca o gluma sa mai descretim fruntea dar asa trag.

| Fishhh a răspuns:

Nu iti alegi bine oamenii cu care iesi. Poate nu ii intereseaza subiectul care il abordezi, sau poate sunt obisnuiti asa. Take a chill pill and try to find ppl a lot like you