| Zuzyx a întrebat:

nici nu stiu cum sa incep. sunt zuzy am 15 ani. nu o mai suport pe mama. deci se poarta cu mine de parca as fi un copilash de 5 ani. nu pot sa ies nikieri la un suc in parc sau ceva. seara la 9 trebuie sa fiu acasa. mi-am pirdut aproape toti prietenii din cauza ei. e atat de cicalitoare. pune pe toata lumea sa ma urmareasca sa vada ce fac. e normal lucrul asta?sad alte prietene care au 14-15 ani merg deja la disko peste tot. si pe mine nu ma lasa nici macar la un suc sau in parc. acum o ora am vrut sa merg cu prietenii la un gratar si nu m`a lasat. am stat jum de ora sa ma rog de ea ca sa ma lase dar nimic. si toate astea sunt asa de cand am tata vitreg. inainte faceam ce vroiam. dar nu stiu. de cand e aici tatal meu vitreg e schimbata total. parca nu ii mai pasa de mine. zi de zi plang din cauza ei. deci nu exista zi sa nu plang. si tot timpul vine cu textele ca "pe vremea ei era altfel " etc. am avut un prieten. il iubeam foarte mult si el la fel. eram cu el de 9 luni. si ne-a despartit. mi-a interzis sa ma vad cu el. am suferit enorm si am vrut chiar sa ma omor din cauza asta. ma ameninta tot timpul ca ma duce la ginecolog si i-am zis ca nu are decat. nu ma crede ca sunt virgina. deoarece cand stateam cu prietenul meu dormeam la el cateodata si ii ziceam la mama ca dorm la x si y. dar nu s`a intamplat nimic. si ea nu ma crede. nu ma asculta niciodata. cand am ceva probleme mereu prietenele ma ajuta. nu are incredere in mine. ziceti`mi si mie va rog ce sa fac? deci nu mai suport sad multumesc

4 răspunsuri:
| lala178 a răspuns:

Probabil prin gesturile tale ai facut-o sa nu aibe incredere in tine.
Numai faptul ca ii spuneai ca dormi la x si y cand tu de fapt dormeai la prietenul tau, probabil si alte lucruri, au facut-o sa numai aibe incredere in tine.
Cel mai probabil nu te lasa sa iesi pentru ca crede ca o minti si te duci in alta parte, dar totusi are motive sa isi faca griji.
Daca spui ca s-a schimbat de cand ai un tata vitreg, este pentru ca toata responsabilitatea cresterii tale a cazut pe umerii ei, ea trebuie sa aiba grija de educatia ta, de sanatatea ta si alte lucruri...

Cel mai bine ar fi sa vorbesti intr-o zi cu ea si sa ii spui tot ce ai gresit pana acum, ca ai mintit-o cand ii spuneai ca te duci la fete sa dormi, ca stii ca ai gresit si spune-i ca iti dai seama ca pune pe cineva sa te urmareasca, ca iti dai seama ca o relatie mama-fiica trebuie bazata pe incredere si ca vrei sa schimbi ceva in relatie vorastra...
Sigur veti avea despre ce vorbi, se vor deschide si alte subiecte.Pregateste-te sa sa raspunzi sincer la intrebarile mamei tale si sa va schimbati atitudinile una fata de cealalta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca erai a mea si minteai ca esti la x y si tu dormeai cu truditul tau, va puneam la punct pe amandoi.sa numi spui ca faceai bine mintind si tu si el. ce motive aveati? doar era in regula nu? adica tu minti, el minte si mama e de vina? el iti cere, tu ii dai, tu ramai si mama, creste? e normal? frumoasa iubire, ascunsa si zidita pe minciuna.si pe omor? fii serioasa fatuca. terminati scoala.si ascultati mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta e doar protectoare si cu siguranta te iubeste si ii pasa de tine.probabil si pentru ca ai mintit-o atunci cu prietenul tau si dormeai al el fara voia ei si-a pierdut increderea in tine.la 15 ani sa fii la 9 in casa nu mi se pare extrem de exagerat dar ar trebui sa te lase in parc sau astea.incearca sa ii prezinti prietenii tai, sa vada ca sunt cuminti si ca si tu vei fi atenta si responsabila cand iesi si explica-i ca daca nu te lasa sa iesi si sa fii putin de capul tau nu te ajuta neaparat, cand vei fii mai mare si vei "scapa" de toata grija pe care ti-o poarata acum vei intra numai in belele.arata-i ca o respecti, ca o asculti dar ca si ea trebuie sa te creada.comunicarea face totul, dar trebuie si sa ii dovedesti.

:* nu iti face probleme e o faza trecatoare

| Zuzyx explică:

Cum sa rezolv treaba asta cu mama? sa ma inteleaga si sa ma lase si pe mine sa mai ies cu prietenii...sa sa nu se comporte cu mine de parca as fi un copilash de 5 ani