| WhoAsk98 a întrebat:

Buna,poate sa imi dea cineva regulamentul de la Tinere Condeie de anul asta? E in pdf si sunt pe telefon.Mersi,funda.

Răspuns Câştigător
| Seepty a răspuns:

1. Argument:
Concursul „Tinere Condeie" a luat ființă în anul 1967, continuând vestitul concurs „Tinerimea Română" (1877-1944), din iniţiativa fostului Minister al Învăţământului şi cu sprijinul Uniunii Scriitorilor, ca o formă de evaluare şi valorificare a talentului şi capacităţii creatoare a elevilor în domeniul literar.
Concursul se desfăsoară anual, pe etape (locală/judeţeană/naţională) şi se adresează tuturor elevilor iubitori de literatură din clasele VII-XII (XIII), membri ai cenaclurilor din şcoli generale, licee, palate şi cluburi ale copiilor.

2. Obiective:
descoperirea, cultivarea şi stimularea talentului literar al elevilor, pentru formarea unor cetățeni culți, iubitori de literatură de calitate;
valorificarea activităţii cenaclurilor literare de toate tipurile din învăţământul preuniversitar;
cunoaşterea, la nivel naţional, a potenţialului de creativitate literară a copiilor şi a adolescenţilor din România;
încurajarea schimburilor de experienţă culturală între elevi şi între elevi şi profesori.

3. Mod de organizare
3.1. Secțiuni
Elevii concurenţi, indiferent de clasă, se pot înscrie la patru secţiuni literare: poezie, proză, dramaturgie, eseistică.
Texte obligatorii:
Pentru poezie: 5 – 10 creaţii lirice sau epice.
Pentru proză: 3 schiţe de 1 - 3 pagini, o nuvelă de maximum 10 pagini sau un fragment de maximum 10 pagini de roman (însoţit de o succintă povestire a întregii acţiuni) 2 – 3 file jurnal – reportaj.
Pentru dramaturgie: o scenetă, o piesă scurtă de teatru sau 2-3 scene dintr-o creație dramatică mai amplă, însoţite de o scurtă rezumare a acţiunii întregii piese.
Pentru eseistică: 2-3 eseuri cu opinii personale (max. 4 pagini/eseu).

Materialele trimise vor fi redactate cu caractere Times New Roman, mărimea 12, la un rînd şi vor putea fi trimise sub formă de foi volante sau volume/antologii.
Vor fi selecţionate textele care dau dovadă de sensibilitate, inventivitate creativă, autenticitate, originalitate, acurateţe gramaticală şi stilistică, criterii care constituie repere universal valabile în aprecierea juriului, sprijinite obligatoriu pe principiul respectării varietăţii de stiluri şi modalităţi.
Materialele premiate şi care participă la o etapă superioară vor fi obligatoriu însoţite de proces-verbal de jurizare al etapei anterioare.

3.1. Etape
Etapa locală (până în martie inclusiv): La nivelul cercurilor/cenaclurilor literare din școli/cluburi/palate ale copiilor, profesorii coordonatori vor selecta materiale literare pentru concurs și le vor transmite la inspectoratele şcolare judeţene/al Municipiului Bucureşti (ISJ/ISMB), până la data de 15 aprilie a fiecărui an. Vor fi selectați maximum 10 elevi/unitate școlară.
Etapa judeţeană/a Municipiului București (martie – mai). În luna martie sau aprilie se va constitui juriul judeţean, prin decizie a ISJ/ISMB. Juriul va fi format dintr-un inspector de specialitate, doi profesori cu palmares literar şi doi scriitori locali, membri ai Uniunii Scriitorilor (acolo unde este posibil). Până la data de 1 mai va avea loc jurizarea lucrărilor primite din teritoriu.
Lucrările care au primit premiile I, II, III pentru fiecare secţiune literară (maximum 20 elevi/județ), însoţite de un tabel care să conțină numele și prenumele elevilor, clasa, unitatea școlară și numele și prenumele profesorului coordonator, vor fi expediate până la data de 10 mai la Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului și Sportului, Direcţia Generală Educație și Învățare pe Tot Parcursul Vieții, cu specificația „Concursul național Tinere Condeie".
Etapa naţională (mai - iunie): Se va constitui juriul naţional al concursului, prin notă a DGEÎTPV. Juriul va fi format din 5 scriitori de notorietate şi cu experienţă în acest domeniu, recomandați de preşedintele Uniunii Scriitorilor, la solicitarea Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului și Sportului.
Juriul naţional va analiza, selecţiona, evalua și premia lucrările, până la finalul lunii mai. Criteriile de evaluare sunt: sensibilitate, inventivitate creativă, autenticitate, originalitate, acuratețe gramaticală și stilistică. Vor fi desemnați 80 de laureați în fiecare an (25 din şcolile gimnaziale şi 55 din unități cu învățământ liceal) cu precizarea secţiunii la care a participat fiecare (pentru poezie, proză, dramaturgie, eseistică). Din cei 80 de laureați, va fi selectat un număr de 40 - 50 de elevi care vor participa la tabăra de vară „Tinere condeie", organizată în fiecare an de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, în perioada vacanței de vară a elevilor. Elevii vor fi însoțiți de profesori coordonatori de cenaclu/cerc literar din județele de proveniență/Municipiul București. În cadrul acestei tabere vor avea loc ateliere de creație și lectură, întâlniri cu scriitori și poeți consacrați, schimb de experiență etc.
La etapa națională participă elevii calificați în urma etapei județene, precum și elevii cu activitate publicistică remarcabilă (minimum 2 volume/romane publicate). Din totalul celor 80 de laureați, maximum 10 pot fi selectați din această categorie.
Până la data de 1 iunie preşedintele juriului va prezenta direcției de specialitate din MECTS procesul verbal şi lista celor 80 de laureaţi, iar până la finalul anului școlar direcția de specialitate din MECTS va comunica inspectoratelor școlare numele laureaților și numele elevilor selectați pentru a participa la tabără.