| StefAnd007 a întrebat:

Poate sa imi spuna cineva cum sa invat logic(adica sa nu mai tocesc toate lectiile)? Stiu ca trebuie sa citesc pana inteleg iar apoi sa incerc sa retin ideile mai importante dar eu nu reusesc. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Iti imparti materialul in mai multe parti, daca este multa informatie, sa nu fi nevoita sa inveti foarte mult in cateva ore, apoi citesti de cateva ori fiecare parte, tragand concluziile necesare si notandu-ti, pe scurt, ideea principala, intorcand-o pe toate partile si incercand sa o intelegi. E aproape imposibil sa nu retii in felul acesta, daca te concentrezi si ai putina rabdare. Apoi repeti ceea ce ai invatat peste cateva ore sau peste o zi, dupa caz, pentru a-ti fixa definitiv informatia in memorie.

1 răspuns:
| romanita8747587365736465 a răspuns:

Antreneazati memoria sau bea vitamine