| mihaela_5389 a întrebat:

Buna prietenii mei! De multe ori eu vam ceut ajutorul, si m-ati ajutat enorm de mult, si va multumesc! problema este, urmatoarea, eu am 17 ani, prietenul, s`au exprietenul meu are 23, ne-am cunoscut vara trecuta, avem 11 luni imp, in semptembrie a pleat in Valencia, si a venit in decembrie, din decembrie, am stat impreuna la parintii mei, tata nu a fost de acord, sa impart aceiai pat, cu el. dar totusi, am incalcat ceea ce a spus, sitind kseara dormeam in aceeasi pat cu Dragos, la scoala nu m-ai mergeam, absentele cu sutele, in minte aveam atata, ma trezeaam, mergeam in oras, veneam acasa, stateam pe mess, vorbeam, dupa au inceput certuriile cu parintii mei, ca din cauza lui Dragos eu lipsesc de la scoala, certuri peste certuri! Pana cand intr-o seara, am avut o cearta si eu pe el l-am facut mincinos in fata lui maicamea, si el s`a enervat si a plecta de la mine, a doua zi a plecat in Valencia, eu eram la Sinaia, parca vroiam sa nu il las a plece, eu ma crizeam, in fata parintilor mei, sa ma lase sa merg la Dragos, mama m-a lasat chiar mi-a dat bani sa ma inorc in Bucuresti, dar din pacate tta nu m-a lasat, imi spunea, lasa ca vine el la tine ca te iubeste, intr-o saptamnaa vine, il sunam nu imi raspundea, pana cand credeam ca totul este bine, a inceput certuriile cu Dragos, pe mess, imi reprosa ca eu niciodata nu i-am luat apararea lui in fata lui maicamea, ca eu nu scot niciun cuvant in fata lui maicamea, ca eu nu am facut nimic pentru el, i-am spus, dar care fata nu s`ar duce la scoala pentru un baiat, in zilele de azi toate merg la scoala, si dupa se vad cu prietenul, si el imi zicea dar eu nu am renuntat la facultate pentru tine? pe zi ce trece il vedeam ca este rece cu mine, vroiam sa vina, sa fim impreuna din nou! intreadevar a fost primul din viata mea, si imi este foarte greu, enorm de greu fara el, zilel trecute am vorbit cu sorsa pe mess, si mai spus ca Dagos se insoara in seotembrie, simteam ca pamantul cade peste mine, cand am vb cu el, incerca sa schimbe subiectul, si mi-a spus ca eu l-am determinat sa ia decizia asta, si sa se insoare cu o siliconata din Valencia, ce sa m-ai zic, mama lui pe care o credeam o femei extra buna s de tyreaba, cand vorbeam cu ea la telefon, imi pormitea ca daca vine Dragos inapoi in Spania, ea il va lasa sa vina, in Romania, la mine, dar de unde, am incercat sa o sun, nu imi raspundea, si dupa multe alte incercari, mi-a dat ocupat! viata mea s`a schimbat foarte mult de cand am cunoscut acest baiat, credeam ca totul este roz, creadeam in promisuniile lui, credeam, credeam ca o sa fim toata viata impreuna, Aseara ma vorbit cu el, si mi-a spus ca lui ii trebuie o femeie, care sa il respecte, sa il iubeasca, si i-am spus ce eu nu te-am respectat? eu nu ti-am vorbit frumos? poate nu trebuia sa cred prea mult in el, si sa merg la scoala, dar din pacate, timpul nu il poti intoarce inapoi, Aseara ma jignit, mia vorbit cu fa, care el in viata lui nu ai vorbit cu fa, m-a facut nebuna, proasta, ma amenintase, omul care il credeam sfant in fata mea, este o javra de om. dar totusi eu il iubesc, nu stiu ce sa ma fac fara eli-am spus ca daca se insoara cu siliconata aiaangry! i-am promis ca ma marit, cu fostul meu prieten, poate deviez, dar cred ca este cel m-ai bine, daca el se insoara cu aia, din orgoliu, asa o sa fac si eu!crying.

Răspuns Câştigător
| chrystyna a răspuns:

El are 23 de ani. Daca vrea sa se insoare e problema lui, si oricum daca o face asa din orgoliu, nu o sa fie fericit.De ce sa-ti distrugi tu viata de la 17 ani pentru o javra de om cum ai sp tu? Casatoria asta nu e ca o reactie de orgoliu si de moment. 2 oameni se casatoresc cand se iubesc si cand sunt siguri ca vor fi impreuna toata viata, nu se vor plictisi unul; de altul, vor trece peste bune peste rele impreuna, etc. Tu vrei sa te mariti din orgoliu? Te auzi ce spui? In plus, pentru baieti difera casatoria, adica daca el s-a dus la munca pana acum si s-a intretinut singur, etc, pentru el casatoria o sa fie asa ca sa aiba pe cineva care sa-i gateasca, sa-i fie la dispozitie cand vrea el. Daca gasesti si tu unu tot asa ce faci? Dupa 25 de ani tot o sa fii casatorita draga mea, si o sa te plictisesti.Mai bine da tu dovada de maturitate si vezi-ti de treaba. Fa-ti alt prieten in cel mai greu caz, dar nu te marita.Iti distrugi viata dupa parerea mea.Si pentru ce? Te intrebi daca merita? Asta e.Nu esti singura care a crezut in promisiunile unui baiat. Uite de asta spun eu ca nu e bine sa avem incredere oarba in ceilalti, ca nu se stie niciodata.Fii mai atenta data viitoare in cine te increzi. E vara acum, iesi cat mai mult cu prietenele, fa-ti alt iubit si pe ala uita-l.La un baiat nu e important sa fie primul, ci sa stie sa ramana si ultimul.Ala nu a stiut si s-a dovedit a fi un idiot. Zi merci ca ai scapat de el!

6 răspunsuri:
| paramore a răspuns:

Mi se pare numai mie sau esti genul de fata care dk nu are ce vrea bate din picioare si se duce la mamithinking la 17 ani, hmm, nu esti matura delocstraight faceparintii tai ti-au permis prea multe pn acum, sa stii, si sper ca nu vorbesti serios cand zici ca vrei sa te mariti din ambitie, oriqm cred ca asta e vreo idee de a ta si ca saracul baiat nici nu stie ce il asteaptalaughingdeci acum vorbind serios, eu te cred ca suferi si ca stai rau, dar intelege ca nu te poti comporta asa pentru un baiat care de fapt nu da 2 bani pe tine... ce rezolvi? nimic, te asigur eu. poti sa te si mariti ca lui nu o sa-i pese, si asa u iti distrugi viata de tanara pentru un animalut cu coarne

| kaya a răspuns:

Nu trebuie sa te lasi calcata in picioare, ai 17 ani stiu ca este greu dar viata merge inainte, iti spun din proprie experienta sa treci peste tot, sa renunti la gandul de casatorie si sa te distrezi sa iti traiesti viata caci timp de casatorie ai.Incearca sa uiti de el si de ai lui si nu mai vorbi cu ei, iesi cu prieteni distreaza-te si nu te lasa prada gandurilor, amintirilor si nici nu lasa tristetea sa te traga in jos si sa te distruga.Astea se vor duce cu timpul, numai ca iti trebuie rabdare si putere sa treci peste aceasta experienta, razbunarea nu este o solutie si nici casatoria.Trebuie sa ai pe cineva alaturi ca sa poti uita de el.Numai bine si mult succes

| rebb a răspuns:

Ai mari probleme! Stii macar ce reprezinta casatoria? Daca da, gandeste-te de o mie de ori inainte sa faci prostia asta.Baieti mai sunt destui si sincer ar fi trebuit sa-ti vezi de scoala. Te-ai purtat foarte pueril.

| rebb a răspuns:

Ba pentru varsta ta te-ai purtat ca un copil de 10 ani.Paramore are dreptate, nu esti matura deloc.De ce naiba sa-ti faci rau singura maritandu-te cu cineva cu care oricum nu vrei cu adevarat decat din motive de razbunare si ei bine, razbunarea e o prostie.La varsta ta ar trebui sa stii si singura ce iti spunem noi aici.

| GogosikaInfuriata a răspuns:

Ce mentalitate omuleeee... cum sa gandesti asa ceva? Mai fata, fetito ca ai doar 17 ani, nu esti baba, esti minora, cum sa te mariti la 17 ani cand nici nu ai intrat bine in viata? Ca sa te mariti fiind minora stii ca-ti trebuie acordul parintilor? Si mai ales s-o faci si din orgoliu, din ambitie? :O Nu credeam ca am sa citesc vreodata asta ceva, dar uite ceva nou sub soare... u esti obsedata de el, nu il iubesti, daca il iubeai ii doreai toata fericirea din lume, in orice consta fericirea asta, chiar si insuratoarea, ii urai un calduros CASA DE PIATRA si cu asta basta, incheiai definitiv legatura cu el. Poate te-a facut proasta pe buna dreptate, si tu pe el jigodie sau javra cum i-ai zis, dar tu cum esti, ca te pui la mintea lui? laughing Stii vorbele alea "daca te pui cu prostul, esti mai prost ca el" si "razbunarea e arma prostului"? Asa e si la tine (ai doar 17 ani, nu te condamn big grin) SCUZA-MA CA AM FOST ASA RAUTACIOASA, dar vorba aia, esti in floarea varstei si tu vrei sa te mariti din cauza unui nemernic. Tu crezi ca si casatoriile astea le-a lasat dumnezeu ca sa fie facute din orgoliu? Acea casatorie nu o binecuvanteaza nimeni (evetual dracul) nici preotul si mai ales Dumnezeu. BAGA-TI MINTILE IN CAP inca esti adolescenta, pana sa devii adult mai ai, cel putin la gandire.

P. S Eu, am 21 de ani si, din cate imi amintesc cand aveam si eu 17 ani eram drac curat, nu plangeam si ma milogeam de unul si de altul mai mult sau mai putin inteligenti si cu atat mai putin fata de javrewinking Tu prin chestia asta n-ai sa faci decat sa-ti pierzi respectul de sine in ochii lui si al altora daca continui tot asa happy Mi-ar place sa mai vorbim si pe este 3-4 ani cand o sa ajungi si tu la varsta mea, sa vezi ce o sa gandesti atunci. Ai sa te faci proasta tu pe tine insati si, totodata ai sa si razi ca ai putut plange si suferi dupa un asa om laughing Nu te va mai face altul proasta big grin

Ia-o ca pe un sfat prietenesc :*

hai te-am pupat

| mihaela_5389 explică:

Sa sti ca nu m-am comportat pueril! daca le se insoara eu de ce sa nu ma maritrolling on the floorchit pe chitstraight face!