| anavladamatei a întrebat:

Buna seara, am o problema, am carii si mi-e teama sa nu trebuiască sa ii extrag si sa-mi pun implant dentar, adică, ca un exercițiu imaginar, dintii de jos sunt pe laturi înconjurați de aceasta carie sau negreata, putin si la baza unde se țin de gingie si nu stiu, imi fac griji.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la dentist sa-ti inlature cariile si sa-ti plombeze golurile, vei scapa de griji.
Implantul dentar se face atunci cand radacina este compromisa. Pana atunci, sunt multe alte solutii, cea mai simpla fiind plombarea. In cazurile mai grave se monteaza un pivot in radacina si se construieste dinte fals pe acesta.
Abia cand radacina este compromisa, se extrage si se face punte de pe radacinile vecine, sau se monteaza implant.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Decât să îți faci griji mai bine ai merge la un dentist