| Exilee a întrebat:

Buna seara, dragi prieteni! happy

NU stiu daca a mai fost pusa itrebarea(sper ca nu), dar sa ne amintim ca aceasta zi, 9 mai, este o zi TRIUNICA.
In aceasta zi, Germania nazista a capitulat, sfarsindu-se astfel cel de-al doilea razboi mondial in Europa. Tot ce pot spune este GLORIE ALIATILOR ( in niciun caz nu voi spune glorie comunistilor deoarece sunt contra totalitarismului).

Tot in aceasta zi, in anul 1877, MIhail Kogalniceanu prezinta un discurs in Adunarea Deputaților Declarația de Independență a României. Această zi va deveni Ziua Independenței în România.
Tot in 9 mai, dar in 1994 de data aceasta, România a obținut statutul de partener asociat al Uniunii Europei Occidentale.
Totusi, exista numeroase evenimente istorice (,) ce s-au petrecut in aceasta zi, dar sa ne amintim ca este o zi care zic eu, trebuie sa ne bucuram in fiecare an de ea, nu credeti? happy

Răspuns Câştigător
| Anca16188 a răspuns:

Ok.pun pariu ca 30% habar nu au avut de acest eveniment big grin

1 răspuns:
| Exilee explică:

Triunica pentru Romania tongue