| CosmyCool a întrebat:

Buna seara TPU,as dori cateva informatii despre asa zisul router wireless,am inteles ca este un aparat care se concecteaza prin usb sau prin cablul de internet(nu stiu sigur) la calculator iar acesta emite wireless pentru telefon.Din ce am citit pe net am inteles ca acesta functioneaza doar daca pc-ul are placa de retea wireless,este adevarat? Sau pur si simplu pui cablul de la net la el si aia e?
La acest router se poate securiza accesul la retea, adica vine cu o parola si un ID sau trebuie sa fac eu chestiile astea? Am inteles ca exista routere cu 1, 2 si 3 antene, care este diferenta intre ele, emit un semnal mai bun in functie de cate antene au? Merge unul cu o antena pentru acasa?
Poate am pus intrebari cam banale dar pentru un viitor utilizator incepator ca mine este destul de complicat.
Astept detalii si ofer bineinteles funda.

1 răspuns:
| PrimulPas a răspuns:

Le luam pe rand. Ai citit bine ce ai citit.1. Nu iti trebuie placa de retea ca sa te conectezi la router. 2. Cablul de la stalp il bagi in router si mai ai un cablu care vine din router in pc. 3. Ca sa iti pui para trebuie sa umblii la configurari. La intrebarea cu antenele nu inteleg ce zici, semnalul e cam acelasi, depinde de router nu de antene. Sper ca te-am lamurit.