| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU am doar 16 ani si m-am cam saturat de oamenii care au profitat de mine.Eu mereu i-am ajutat si ei m-au injunghiat pe la spate.Eu cred in Dumnezeu si de aia am ajutat lume pentru ca imi este mila, dar uneori esti luat de prost.Ma tot gandesc oare Dumnezeu vede altii cate fac? De exemplu fratele meu este u dezastru,un nesimtit isi bate joc de parinti etc,abia astept sa scap de ei chiar si bunica e rea,nu i inteleg, dar infine nu vreau sa vorbim despre ei 2.As dori ca dupe ce imi fac o cariera cea de inginer electric sau in telecomunicatii care sper sa ma ajute sa am un salariu bun,credeti ca merita mai ales pentru o fata? Si daca Domnul ma ajuta as vrea sa ajut oameni care merita de pilda sa donez la scolarii saraci carti etc nu bani deoarece nu merg le ei si alte lucruri,banii ii folosesc hotii, se poate sa donezi lucruri si nu bani? Sau sa donezi sange e o fapta buna? Este in regula nu patesti nimic? Eu am grupa sanguina b3 am auzit ca doar 13 la suta din populatie o au.Va rog sfatuiti-ma si raspundeti-mi la intrebari,dar nu superficial, dau funda :-)

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu-ti pierde niciodata increderea si fi tare pe tine insuti. Esti la varsta cand incepi sa inveti cum sa te confrunti cu viata. Nu toata lumea este facuta sa fie buna. Nici daca i-ai cunoaste dupa o lunga perioada tot nu ii cunosti de ajuns pe acele persoane care cer ajutorul de la tine sau de la alti. O persoana care este pe interes se cunoaste de departe. Nu-ti pierde credinta in Bunul Dumnezeu, pentru cei care au frant inimi si au imprastiat cu venin pe la alti, nu trebuie sa te superi, roata se invarte in viata, vor primi la momentul potrivit aceste persoane care au sufletul rau. Pe acele persoane care ti-au infipt cutitul in coasta si nu stii de la bun inceput cum sunt, ok, ii ajuti, a doua oara cand mai vor ceva de la tine le poti spune direct "Nu pot"! Vor simti pe pielea lor durerea si tu sa fi tare sa nu cazi prada lacrimilor de durere pe care ti le lasa pe umar. NU, nu face greseala sa-i mai ajuti pe cei care ti-au facut rau. Le inchizi din start usa in fata si iti vezi de interesul tau.
Cu fratele tau poti avea discutii sa-i deschizi un pic mintea, daca nu intelege lasa-l, in viata va invata. Din greseli va invata sa se descurce si va regreta ca candva nu te-a ascultat pe tine si nici pe parintii tai.
Este o fapta buna sa daruiesti celor care nu isi permit nimic in viata. Daca parohul din cartierul tau este un om cu suflet, poti lasa donatii la biserica. Asa fac parintii mei mereu duc la biserica saci cu haine, caci preotul mereu se duce in sate unde is familii sarace.
La donat sange este bine sa donezi, daca nu esti o persoana anemica si nu ai alte probleme de sanatate, o poti face, caci sunt atatia pacienti care au nevoie de sange.

Fruntea sus! Trebuie sa fi tare caci viata te va pune la multe incercari in viata. Succes si sa-ti mearga din plin toate!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe om il poti ajuta si cu vorbe nu neaparat bani asa ca Dumnezeu se va bucura daca dai sfaturi pe TPU

| Staind a răspuns:

If I had it my way I'd slit your throat with the knife that you left in my back, zise o melodie.
Inca n-ai luat cine stie ce cutite, ai avut doar asteptari mari, te-ai asteptat la reciprocitate etcetcetc.
Pana sa vezi chestiile din prisma lui niezo, gandeste-te la ce simti tu, la ce vrei tu sa faci. Daca simti ca vrei sa ajuti, atunci foarte bine, fa-o. Daca nu, nu o face. Irelevant ca asa ar fi bine si caca.t.
In timp, o sa ti se diminueze dorinta asta de a salva pamantul si oamenii saraci si toate cele, pentru ca o sa fii prins in viata ta, problemele si situatiile aparute si tot asa. Sau poate nu. Poate o sa fii gizas al' mic, sefu' la oamenii raniti. Cine stie.

| syd a răspuns:

>eu cred in Dumnezeu si de aia am ajutat lume

nu de aia ar trebui sa ajuti lumea, parerea mea