| Jonas_1797 a întrebat:

Am o intrebare: De ce majoritatea tinerilor vorbesc...sau scriu unele cuvinte in engleza? Ca si pe facebook..am vazut acum o ora numai Happy Easter...peste tot! De ce nu vorbim in romana? Ne-am plictisit de ea? Sunt foarte nerovs!

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Pai raspunsul cred ca il stii si tu deja. E vorba de un anume snobism.
Dar ei nu isi dau seama ca lb. romana e mai frumoasa decat oricare alta limba.

2 răspunsuri:
| KaterinkaBoy a răspuns:

Total gresit! In cazul Facebook-ului nu e vorba de snobism sau smecherie! Posibil ca cei ce posteaza mesaje in limba engleza sa aiba prieteni straini pe care nu vor sa-i discrimineze.Eu spre exemplu am umblat prin toata Europa de est si postez in limba engleza ca sa inteleaga toata lumea ca doar nu o sa ma apuc sa invat lb. bulgara sau rusa sau ei nu or sa invete romana. E adevarat ca pe strada sau in medii care nu este ceruta folosirea englezei cei ce o folosesc vor sa para smecheri sau sunt snobi.

| iStol3uRiPhone5 a răspuns:

Astia vor sa se dea smecheri ca le au cu engleza, cand habar-n-au o boaba. Aud si ei niste cuvinte si le repeta asa. ca papagalii. Vor sa se dea smercheri si sa-si bata joc de limba romana - ca asa-i mai "shukar" yawn