| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Ati putea sa ma lamuriti si pe mine cu ceva? Ce inseamna termenul "exclusivitate" in contextul unei relatii, a unei apropieri, a unei cunoasteri mai avansate? Ma refer cand cineva isi spune asteptarile referitoare la o relatie, cum ar fi loialitate, siguranta si "exclusivitate".Dex-ul imi da doar definitia clasica, mot-a-mot a termenului, iar google-ul nu m-a lamurit. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Se refera la o relatie serioasa intre doi oameni, cu intentia de a fi pe termen lung.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa-l intrebi pe el ce vrea sa spuna prin exclusivitate, ca poate fi un om teribil de gelos, care pentru el "exclusivitate' inseamna sa te stie izolata de toata lumea, ca sa fii in exclusivitate numai a lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exclusiv
1. Cu excluderea oricăror altor posibilități

Mai clar acu?

| VoidEternal a răspuns:

Inseamna că nu ai voie sa îți dai întâlniri cu alții.