| ღSคภ๔яค a întrebat:

Buna tpu.Cred ca perioada asta este cea mai trista din viata mea...Nu vreau sa intru in detalii si asa ca am sa-mi spun povestea mea pe scurt. Locuiesc cu bunicii mei de la 3 luni fiindca mama mea m-a abandonat in spital.iar ei au fost nevoiti sa ma scoata de acolo.Pana in prezent, mama mea nu m-a ajutat niciodata cu nimic nici macar o soseta dapai lucruri materiale.pana la urma nu o condamn, pentru ca mai are inca 5 copii si are de lucru acum si am zis s-o las in pace, desi ma doare ca ea nu ma suna decat cand are nevoie de ceva de la >mine--de exp.eu i-au o bursa de la scoala pentru ca invat bine si imi pun banii aia deoparte si am fost nevoita sa-i dau pentru ca nimeni n u a vrut sa o ajute.in fine.....Si despre tatal meu pot spune ca port numele unui om pe care nu l-am cunoscut niciodata.Si sunt foarte derutata in privinta banilor.As vrea sa pot gasi ceva pe net sa lucrez gen, fac reclame sau nu stiu ceva usor de unde pot castiga ceva bani cu care sa-mi ajut bunicii si sa ma folosesc pana la urma si eu de ei.(P.S am incercat sa vorbesc si cu psihologul de la scoala dar mereu m-a amanat ca nu avea timp. Apai daca eram in depresie ma sinucideam ..glumeschappy..deci tot ce mi-a mai ramas e sa cer niste sfaturi aici^.^.ce pot sa fac?big grin

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Banii bursei nu-i mai da lu maicata pentru ca nu s-a uitat deloc la tine, dale o parte la pensionari si o parte pentru tine.

| ღSคภ๔яค explică:

Doar o data i-am dat.si banii nu sunt f multi sunt pana in 80 de lei.si nu-mi ajung sa-mi i-au ce-mi trebuie mie dapai sa-mi mai ajut bunicii

| ღSคภ๔яค explică:

Am 16 ani.Si chiar nu stiu ce vreau sa urmez dupa ce termin liceul..pana in prezent nu am gasit ceva sa ma atraga

| William a răspuns:

In primul rand nu mai da bani strainilor ca si tu ai nevoie de ei. Tu o ajuti pe femeia aia dar uiti ca ea te-a abandonat cand erai mica. Pastreaza-i ca iti vor folosi. Nu ai spus cati ani ai dar pe la 16-17 ani te poti angaja la un restaurant/fast-food/centru comercial. Nu o sa castigi mare lucru dar nu e un job permanent asa ca e ok. Iti recomand sa te hotarasti de acum ce vrei sa faci in viata, sa gasesti ceva ce iti place sa faci pentru ca daca muncesti cu drag ai rezultate mai bune. Dar nu te limita la un singur plan, fa-ti mai multe ca nu stii ce se intampla, poate nu reusesti sa ajungi ce vrei si atunci ce faci? E mai bine sa ai mai multe planuri si daca esueaza unul sa poti trece la altul. Oricum iti recomand sa nu pierzi timpul cu jocuri, iesiri prin oras etc, ci sa te documentezi, sa incepi de acum sa te pregatesti pentru ce vrei sa devii in viata. Nu stiu daca stiai asta dar daca participi la concursuri multe, la olimpiade si ajungi la faza nationala sau judeteana unele universitati iti ofera un loc la o facultate de-a lor unde nu platesti un an cazare. Mai intreaba profesorii. Sper ca iti este de folos ce ti-am zis.

| Mexx99 a răspuns:

Buna! Imi pare foarte rau pentru tine sincer! Mama ta de ce nu lucreaza? Mama ta probabil,nu imi place sa o spun dar te foloseste. Nu ii mai da banii pentru ca e meritul tau,inteleg ca iti este mila de ea, dar spune-i ca ai si tu nevoie de ei.ce sa spunla varsta ta nu e deloc recomandat sa lucrezi, plus ca nu te angajeaza nimeni, ai putea totusi sa ajuti ceva vecini, sa imparti pliante etc.Mult successad

| Mexx99 a răspuns:

Si inca ceva, majoritatea site-urilor care iti promit bani sunt doar niste prostii! eu zic sa nu te apuci de asa ceva, ai putea foarte simplu sa te trezesti ca, tu trebuie sa platesti.