| alexx102428 a întrebat:

De ce ceasul se poarta pe mana stanga?

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Pentru ca mana dreapta e cea cu care se lucreaza mai mult, in general. Pe mana stanga ceasul e mai protejat de accidente.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cu dreapta imparti pumni.

| Mayar a răspuns:

Imagineaza-ti ca tii ceva in mana dreapta si vrei sa te uiti la ceas: ai u ncreion si vrei sa te uiti la ceas - risti sa ii scoti ochii colegului din stanga ta. Sau mananci si din neatentie uiti sa lasi tacamul/mancarea jos - se va varsa pe tine tot continutul. Deci, nu e practic. Ma gandesc ca pentru stangaci e fix invers, dar majoritatea suntem dreptaci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mult mai comod, zic eu si pentru ca mana dreapta e folosita mai mult (a nu se intelege gresit).