| Bquna a întrebat:

Bună TPU! M-am decis să încerc ceara ca metodă de a mă epila de. Până acum foloseam lama/epilatorul și aveam foliculită din acest motiv. Faza e că după ce încălzesc toată rezerva de ceară, e obligatoriu să o folosesc pe toată? Sau folosesc câtă am nevoie și după o lasă în recipient, data viitoare când o să mai am nevoie o mai pot încălzi din nou? Cum se procedează? Nu știu nimic...

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Epilarea se face cu crema epilatoare, ceara, benzi samd.
Ce ai folosit tu nu se cheama epilare, ci barbierit/ras si ai facut foliculita deoarece ai retezat firul de par in sensul incorect.

Ceara incalzita se refoloseste si reincalzeste, de cate ori ai nevoie.
Da, poti incalzi pe toata cantitatea, dar atentie sa nu te oparesti, ca ajungi cu rani de grad 1 la spital si ramai cu semne de arsura pe picioare.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda ca prima oara sa nu te faci tu singura acasa, ci sa mergi la un centru de cosmetica si epilare sa -ti faca o profesionista ca sa vezi acolo ce ti s eintampla, fiindca este foarte diferit de cum faci tu acasa singura si cum procedeaza cosmeticiana.

| dullcat a răspuns:

Buna.Gasesti tutoriale pe Youtube, cautand dupa cuvinte cheie.

https://www.youtube.com/results?search_query=cum+te+epilezi+cu+ceara+acasa

Ideal si economic este sa folosesti cat ai nevoie, fiindca daca o tot reincalzesti in timp ceara nu mai este asa buna, isi pierde din proprietati.Gandeste-te ca asa se procedeaza si cu mancarea din frigider, nu incalzesti toata oala, ci iti pui numai cat sa mananci un castron/o farfurie si restul pui inapoi la frigider sa se pastreze bine.