| Catacombe a întrebat:

buna TPU! parca sunt prinsa intre doua lumi!
nu stiu ce sa cred. : exista cu adevarat dumnezeu?
am vazut multa lume si articole ca lumea a aparut in urma unei explozii [ big bang ], si asta au spus oamenii de stiinta.
dar dumnezeu? multa lume spune despre imparatia sa, despre biblie. dar daca dumnezeu e atat de mare, de ce oamenii din africa COPIII [ care nu au nici o vina si pe care ii iubeste Iisus ] mor de foame si is piele si os? el care are atatea puteri de ce nu ii ajuta?
in schimb noi ii putem ajuta cu o paine ceva etc.
de ce oamenii cand sunt pe patul de spital mor? de ce dumnezeu nu ii ajuta sa se trezeasca din coma? stiinta cum poate?
CE SA MAI CRED!?
spuneti-mi, sunt prinsa intre 2 lumi complet diferite si nu stiu pe care sa o apuc.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| LetMeHelp a răspuns:

Dumnezeu ii (ne) ajuta, dar nu prin cai directe.
Gandeste-te... Exista oameni cu bani multi care le pot oferi celor saraci ceva mancare sau chiar case.
Exista medici exceptionali care pot ajuta un om sa traiasca.
Depinde si de noi, oamenii. Dumnezeu nu ne poate forma caracterul, depinde de noi. Trebuie sa ne dea mura-n gura? Ne-a dat minte, nu ar trebui sa o folosim? thinking

Era chiar un banc despre un om care se inneca si se ruga la Dumnezeu sa-l salveze.
A venit o barca, nu a acceptat sa se urce in ea si zicea ca-l salveaza D-zeu.
A venit un salvamar tot nu a zis pentru zicea ca-l salveaza D-zeu.
Pana la urma a murit si a ajuns in Rai. Acolo l-a intrebat pe D-zeu de ce nu l-a salvat. La care D-zeu ii spune:
-Pai nu am trimis barca si salvamarul?

O zi buna iti doresc! happy

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Alegi doar tu.Credinta in divinitate depinde de familie, anturaj, mentalitate.Incearca sa citesti o biblie si formeaza-ti propria idee.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Religia este o mare pacaleala creata doar pentru a profita de cei prosti.
Cum sa crezi in ceva invizibil, care nu da nici un semn.
De asta americanii sunt mult mai dezvoltati, ei nu cred asa mult in Dumnezeu si fac totul prin vointa lor.
Romanii.....doar se roaga si asteapta sa primeasca.
Omenirea s-a creat printr-o serie de reactii biologice, nu prin magia lui Dumnezeu.