| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Trec printr-o perioadă mai dificilă şi aş vrea să merg la un psiholog (nu la psihologul şcoli, am 17 ani), doar că nu ştiu ce să îi spun mai exact... Nu ştiu cum să încep conversaţia. Mi-aţi putea da un sfat?

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pai nu trebuie decat sa-i povestesti putin ce te nelinisteste, despre tine, despre sentimentele tale etc. Oricum el va sti cum sa te ia..iti va pune intrebari.te va intelege.te va ajuta.(probabil)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar despre ce este vorba? Adica poate un mic detaliu, te-ar putea ajuta sa incepi astfel si discutia cu psihologul.
La un moment dat si eu am vrut sa merg la unul, dar s-a intamplat sa nu ma duc. Tot raspund la intrebari pe aici, incercand sa ajut alta lume...
Deci te-ai putea descarca putin aici, ar ajuta sa stii ce vrei.

Si fiind psiholog, si mai ales nu unul de la scoala, el va stii cum sa te ia, ce sa te intrebe, ca doar asta este meseria lui. Va scoate toate gandurile tale la ivealahappy
Bafta

| J0B0MAT a răspuns:

O sa te intrebe psihologul. Stai calm/a, mergi si ii spui ce vrei tu iar el o sa te ascute si sfatuiasca.